| Elena2106 a întrebat:

Ce parere aveti despre avocatura. Si cat timp trebuie sa studieze un om pentru a ajunge avocat? **Fundă**

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pentru a ajunge avocat trebuie sa faci facultatea de drept (4 ani) si sa iti iei licenta.
Apoi trebuie facuta o cerere de inscriere la examen în cadrul Institutului Naţional pentru Pregătirea şi Perfecţionarea Avocaţilor (INPPA). Se da un examen pe care daca il iei poti sa devii avocat stagiar. Stagiatura dureaza 2 ani. Masterate poti face dar nu sunt obligatorii.
În perioada de stagiatura, avocaţii stagiari au obligația să urmeze cursurile INPPA. Ei trebuie de asemenea sa-si gaseasca un avocat definitiv care sa le fie maestru. Maestrul poate fi ales numai dintre avocaţii definitivi cu o vechime de cel puţin şase ani în această calitate şi care se bucură de o reputaţie profesională neştirbită.
La avocati (si juristi in general) perioada de studiu nu se termina niciodata pentru ca si dupa ce ajungi avocat definitiv trebuie sa te pui la curent cu legile noi care apar permanent.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti avocat foarte bun, atunci poti castiga foarte bine.
Avocat poti ajunge dupa facultate + masterat + stagiu de practica + examen pentru un barou de a avocatura.

| tril a răspuns:

Iar dupa ce faci tot ce a spus @Bula, inveti mereu, inveti zilnic, pentru a fi la curent cu ultimile modificari legislative. Altfel, pierzi, nu castigi.

| b4stefa a răspuns:

Dont't do it! laughing

| JustAskingBruh a răspuns:

Nu are rost sa te faci avocat, tara e plina deja de avocati o sa iti fie foarte foarte greu sa gasesti un job.

| Arii2 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie facultatea de drept care dureaza 4 ani apoi urmeaza masterul si nu mai stiu, parerea mea despre aceasta meserie e una foarte buna! Un avocat bun si cautat castiga foarte multi bani happy

| Elena2106 explică (pentru JustAskingBruh):

Mersi dar eu fac liceul in Germania asa ca vreau sa am o cariera in Germania happy