| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fiu la dacă urmez facultatea de drept?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti avea orice profesie pentru care se cer studii juridice, respectiv judecator, procuror, notar, avocat, consilier juridic, executor judecatoresc, grefier la instantele judecatoresti, secretar al unui consiliu local, mediator.
Este drept ca pentru unele mai trebuie sa studiezi si sa dai examene in plus (judecator, procuror, notar, avocat, executor judecatoresc).

6 răspunsuri:
| Timeea2001 a răspuns:

Daca urmezi dreptul poti sa te faci notar, avocat, procuror, cred ca si judecator.

| LuMix a răspuns (pentru Timeea2001):

OK

| SoranaCs a răspuns:

Poti sa 'te faci':
-avocat
-procuror
-judecator
-notar
-executor
-jurist
-mediator
-grefier
Altceva nu imi mai aduc aminte acum. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| darkhell217 a răspuns:

Daca urmezi Facultatea De Drept poti sa ajungi avocat, procuror, notar, judecator

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Dupa ce termini facultate de drept... devii jurist ( se apeleaza la tine in momentul in care se semneaza un act/document, poate fi de autentificare); poti activa doar in interiorul unei firme sa tii evidenta a tot ceea ce tine de legislatia in vigoare; la fel si functia de consilier juridic in cadrul unei firme dar si in domeniul public(de exemplu la primarii). Mai este o varianta, ca dupa terminarea facultatii de drept sa accezi la intrarea la INM ( Instiutul National de Magistratura din Bucuresti pe baza unui examen. Ravnita functia de avocat se obtine dupa ce esti licentiat in drept apoi dai 5 probe scrise pentru a intra in Barou, daca esti admis devii avocat stagiar.
Dupa acest examen iti alegi un avocat indrumator.
Dupa 2 ani de stagiatura dai examenul de definitivat.
In cazul in care ei minim 5 ani de vechime intr-o profesie juridical.
Dupa examen... poti deveni avocat definitiv

| Fabulistul a răspuns:

In Romania de azi: somer.