| AlessaAle2 a întrebat:

Ce știti despre meseria unui impresar? Adică spre exemplu în alte ţări un actor trebuie sa fie reprezentat neapărat de un impresar? Acesta ii face rost de castinguri sau roluri? Un impresar dacă îti face rost de castinguri și așa mai departe, acesta tine cont de preferințele tale pentru un anumit tip de filme ( SF, drama, ...etc?)? Multumesc anticipat ( ofer fundiță celui mai bun răspuns)

2 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Iti ofer cateva informatii despre impresarul artistic, ce face referire la domeniul acesta de arta (plastica, muzicala, de regie etc.)

Impresar Artistic

Impresarul artistic reprezintă și promovează artiștii pe piața culturală. El este specialistul care, în baza unei înțelegeri scrise cu artistul, acționează în numele acestuia pentru valorificarea posibilităților de interpretare a unor opere literare sau artistice. Printr-o atentă prospectare a pieței, impresarul identifică potențiali beneficiari – producători, organizatori de spectacole etc. – și mediază relația artiștilor cu aceștia.
Programul de formare profesională destinat impresarilor se derulează în instituția noastră de peste zece ani (fiind primul din țară de acest gen) și contribuie la dezvoltarea artelor spectacolului prin formarea și perfecționarea continuă a celor care sunt și a celor care doresc să practice această meserie.
Participanții au șansa de a se pregăti temeinic beneficiind de informații actualizate din domeniul legislației specifice, relații publice, comunicare și tehnici optime de promovare. Prezența unor formatori de valoare care activează în domeniul artelor spectacolului pe plan național și internațional conferă cursului un caracter extrem de pragmatic asupra situațiilor ce intervin în activitatea de impresariat.
Program de formare profesională autorizat de către Autoritatea Națională pentru Calificări (ANC), Comisia de Autorizare a Furnizorilor de Formare Profesională din Municipiul București, cod N.C./COR 333908, autorizația seria B nr. 0011067, cu nr. de ordine în Registrul național al furnizorilor de formare profesională a adulților 40/2025/12.04.2017.

În condițiile supralegalizării, certificatele de absolvire / calificare sunt recunoscute în țările membre ale Uniunii Europene, precum și în toate țările cu care România are semnate tratate de recunoaștere a certificatelor și diplomelor.

Notă: Obținerea certificatului este prima etapă în demersul de obținere a Atestatului de Impresar artistic.

| Surtulecs a răspuns (pentru Surtulecs):

Uite site-ul de unde am gasit informatiile : http://www.culturadata.ro/curs-impresar-artistic/