| MartinAlabert a întrebat:

Buna TPU cu ce acte imi scot banii din banca sparkasse care tatal meu i-a pus in banca care pot sa ii scot la 18 ani... Ce imi trebuie sa dovedesc ca sunt banii mei. Trebuie sa ma duc in Austria si nu stiu limba lor... Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci poti incerca si fara acesta si cred ca o sa poti obtine banii, numai cu cartea de identitate. Ar fi bine sa mergi si cu o copie a certificatului de deces.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cartea de identitate este sfanta.

| MartinAlabert explică (pentru Simpatic):

Doar buletinu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate si, eventual, codul IBAN al contului.
Poti merge cu un translator. Daca nu gasesti unul poti apela la Ambasada Romaniei din Austria.

| MartinAlabert explică (pentru Ioandelasal):

Codul iBan? Nu il stiu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MartinAlabert):

Intreba-ti tatal, el trebuie sa il stie, avand in vedere ca el a facut depozitul, are contractul de depozit.

| MartinAlabert explică (pentru Ioandelasal):

E mort. Si mama nu vrea sa imi spuna

| MartinAlabert explică (pentru Ioandelasal):

Cu copia sau certificatul original. Conteaza?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MartinAlabert):

Cel mai bine este sa mergi cu originalul si, daca au nevoie, o sa faca ei o copie.