| Deeiiutsa a întrebat:

big hug
Am si eu o intrebare, ofer fudita pentru cel mai folositor si explicit raspuns! big grin
Vreau sa-mi spuneti mai multe despre profilul economic, daca se face practica, ce obiecte se fac, la ce se da teza, si daca se face practica unde se face si ce se face in orele de practica, etc...tot ce credeti ca ar trebui sa stiu despre acest profil.
P.S. si ce facultati se pot urma in urma terminari acestui profil!

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Eu un astfel de profil am urmat in liceu. Cat se poate de succint si eficace, in cateva cuvinte as rezuma astfel : inca din clasa a noua vei studia materii de profil : contabilitate,ETG( elemente de tehnologie generala), asigurari,economia intreprinderii,economie,economie aplicata,negocierea in afaceri,finante si fiscalitate,realizarea situatiilor financiar, finantarea afacerii( parte de pasiv, in preponderenta) si alte materii ce pot fi introduse de fiece liceu in parte. Altminteri, teza eu am dat la romana, matematica, engleza, etg( clasa a noua ), economia intreprinderii(clasa a zecea), economie(clasa a unsprezecea) si economie aplicata( clasa a douasprezecea). In urma celor patru ani vei sustine un atestat, pentru care iti vei alege o tema de studiu (de regula din contabilitate). La finalizarea studiilor in cadrul acestui profil, vei dobandi nivelul 3 de calificare si anume tehnician in activitati economice. Mai departe, ideal ar fi sa urmezi o facultate de acelasi profil, economic, ceea ce inseamna ca poti alege intre contabilitate si informatica de gestiune, management, administrarea afacerii, marketing, cibernetica (daca iti place informatica, altfel nu recomand caci e tare greu). Facultatea odata terminata ai obtinut si nivelul 4 de calificare profesionala iar masteratul este nivelul 5 de calificare dar, pana acolo mai este. Sper ca ti-am fost de ajutor. Numai bine happy

8 răspunsuri:
| Mandy693 a răspuns:

Pai faci economie contabilitate economia intreprinderii negocierea afacerii si practica o faceam in liceu cu profii si facultatii ase e super ok la economic matematica ai m2 nu m1 ca la mate info in orele de practica faci pe calculator facturi programe de conta din astea completezi pe foi registre si papetarie sper ca am fost de folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! eu sunt in a a10-a la economic la profil contabilitate si fac materiile astea: fizica, protectia consumatorului, romana, mate, engleza, comunicare profesionala, psihologie, franceza, educatie fizica, religie, educatie anteprenoriala, contabilitate, tic, chimie, istorie, geogra, bio, pcm.
din care: pcm-3 ore, mate, 3 ore, ctb-3 ore, romana-3 ore, mate-3 ore, engleza-2ore, fizica-2ore, comp-4 ore, iar restul o ora.
in fiecare an materiile de baza se schimba, ramane numai contabilitatea.
nu ai zis la ce cls te intereseaza, eu ti-am zis cum e pe a 10-a. si la mate depinde de prof, de tine, etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cea mai buna facultate e FSEGA sau tot ceva de contabilitate. avantajul e ca in liceu inveti bezele contabilitatii iar la facultate la stii deja, ca acolo doar le aminteste si daca nu ai auzit de ce se vorbeste acolo, mai greu sa le tocesti tu. avantajul liceului e ca dupa terminarea lui te poti angaja cu diploma de la liceu.

| Alexandru a răspuns:

laughing)) Nu credeam ca s-a ajuns pana aici. Am lipsit o buna perioada de timp de pe aici si nu imi vine sa cred ce vad. Ce oameni! Nu poti avea mari asteptari de la astfel de "personaje" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru):

big grin adica? am mai patit asa odata cu unu care mi-a copiat raspunsul. mi-a zis senin ca are nevoie de puncte. zici ca astia nu primesc de mancare daca nu copiaza raspunsuri. recunosc ca si eu am mai dat odata acest raspuns la o alta intrebare, dar imi permit acest copy-paste pentru ca e munca mea. si pe asta am raportat-o... apoi sper sa nu ramana asa. si eu am trecut prin "dependenta de funde" dupa ce am luat--o pe prima dar m-am desteptat repede. si nu am copiat un cuvant. pai un pic de respect totusi. stai linistit ca nu o las asa.
p.s. curiozitate:acele personaje sunt eu sau TPU-istii de genul biancabiiby? nu ma supar big grin

| Alexandru a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa spun ca e plina tara asta de astfel de oameni.De ce sa muncesti cand poti sa iei totul de-a gata? Si dandu-ti acest raspuns, sper ca te-am lamurit si cu privire la "personajele" de care spuneam. Copiatoarea e "personaj", nu tu. Sub nicio forma nu m-am referit la tine. Daca era oricum raspunsul tau, era drept si corect sa dai copy-paste. Era raspunsul tau, in integralitate. Deci inca o data, e vorba de cea care te-a copiat cu nerusinare desi probabil nu stie ce-i ala liceu happy Ce sa le ceri? laughing)

| Simplu876 a răspuns:

Este un profil frumos care iti asigura un viitor bun mai tarziu.Ca si profil nu este greu,este chiar un profil bun si merita facut,o sa ai multe avantaje mai tarziu datorita acestui profil.
Ca materii vei face:in clasa a IXa vei face TIC(tehnologia informatiilor si comunicatiilor),E.T.G.(elemente de tehnologie generala), logica,contabilitate,,SCPS(studiul calitatii produselor si serviciilor),
In clasa a Xa vei face din nou contabilitate, economia intreprinderii, Tic, si din nou SCPS si ETG;
In clasa a XIa vei face module cum ar fi:marketingul afacerii, planificare operationala, organizarea resureslor umane, din nou contabilitate, evenimentelor si tranzactiilor economice, realizarea activitatii de birou etc
In clasa a XII a tot module vei face:ediul concurential, legislatie in administratie, relatii publice si de protocol, negocierea afacerii si altele care se fac in practica, si din nou contabilitate, Tic etc;
Am uitat sa precizec ca la matematica vei face M2 care este mai usoara decat M1 si din clasa a XIa si AXII a, nu vei mai face desen, chimie, fizica, muzica, biologie.Bafta
funda?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandru):

Ce sa le ceri? sa se sinucida nu altceva? imi pare rau DAAAR?
deci nu imi vine sa cred unde ajunge lumea asta. acum cateva zile o fosta colega a gasit un facebook strain cu un sfert din pozele ei. inca fata cu fb-ul fals a rogat-o sa o lase sa mai tina pozele o saptamana. alta prietena de-a ei iarasi a gasit o pagina de genul la o ora de informatica. ce naiba? nu mai exista originalitate? aia ca si papusa barbie e geloasa pe plasticurile unor fete e veche, acum devenim trasi la indigo? fete! domne ce am zis. alte papusi barbie.
acum imi pare rau ca ti-am mancat si eu din timp. iti doresc o saptamana frumoasa si sa te bucuri de vacanta cum stii tu mai frumos!