| aaanamariaaa a întrebat:

Bună TPU! Dacă intri la o facultate unde sunt înscrise doar 22 persoane, dintre cele 70 locuri pentru buget, exista probabilitatea de a trece la taxa dacă ai media mica? Nu exista nici un student trecut la taxa momentan( vorbesc de UMF FARMACIE) unde e singura specializare cu 70 de locuri la buget unde s au înscris foarte puține persoane și toate au întrat la taxa, chiar dacă au avut nota mica. Deci, concluzia care este? Se poate sa te treacă la taxa dacă sa zicem ai cea mai mica medie dintre toți studenții? Încă nu am dat admitere, dar întreb pe viitor, dacă ar exista aceasta posibilitate. Ca logic ar fi sa nu intri la taxa, pentru că din 70locuri la buget, fiind ocupate doar 22, ar mai rămâne încă 48 locuri, de ce te ar trece la taxa? Doar dacă ar fi mai mulți studenți, atunci da, dacă nu ai media, intri la taxa. Dar fiind deja locuri libere? Cum s-ar proceda? Ai putea rămâne la Buget toți cei 5 ani? Mulțumesc anticipat pentru cine m at ajuta cu un răspuns! Ma bate gândul dacă sa fac umf farmacie sau postliceala de farmacie, însă la postliceala este taxa, nu au la buget la farmaciesad, deci rămâne umf.

Răspuns Câştigător
| florin926481f a răspuns:

În primul rând nu cred ca e posibil să fie doar 20 de studenți din 70 de locuri, o grupă are mai mult de 20 de persoane. Cat despre locurile la buget, din câte știu eu poți să ai cea mai mică medie și restante atâta timp cat nu e alt student mai bun la taxă care vrea să treacă la buget sau sunt suficiente locuri la buget nu ar trebui să-ți faci griji ca o să fii mutat la taxă.

1 răspuns:
| aaanamariaaa explică (pentru florin926481f):

În primul rand îți mulțumesc pentru lămurire. Într-adevăr am greșit eu puțin cifrele, anul trecut în 2023 au fost 77 locuri bugetate: https://news.umfiasi.ro/......2023-2024/
Dintre care tot jumătate au fost ocupate, și anul acesta 2024 au fost 51 de locuri bugetate la (facultatea de farmacie btw, nu ști dacă am mentionat) https://news.umfiasi.ro/......024-2025/. Dintre care la fel, au fost ocupate doar 18 locuri la buget: https://files.umfiasi.ro/FF-F.html. Știu pare de necrezut. La taxa este doar o singura persoana, dar nu are cea mai mica medie( cred ca este la a2a facultate și nu a putut sa între tot la buget ca e ilegal din ce știu sa faci 2fac la buget). Deci, concluzia, da la umf Iași chiar atâtea persoane au dat admiterea, de unde și UMF-ul a micsorat numărul de locuri, dar la alte specializări l-a crezut la locuri bugetate. La farmacie nu se prea da ca este o facultate extrem de grea, aproape ca medicina și nu se prea merita ca ai salariu mic și nici prestigiul nu prea exista ca din păcate majoritatea oamenilor vad farmaciștii ca pe niște vânzători, uita de fapt ce studii eu ei în spate, nu au nici asistenții de farmacie(cu postliceala) respect și nici farmaciștii. Poate doar din partea oamenilor foarte bătrâni. De aici neocuparea locurilor, știu ca pare șocant. Dar este singura specializare, fiindcă la restul e ocupat full la buget și full la taxă, nu mai sunt locuri deloc, pe când la farmacie sunt. De intrat intri, treaba este ca este foarte grea facultatea de aici și întrebarea mea, dacă te poate da la taxă. Eu sunt dispusa sa învăț și sa dau cât pot, acum să vedem. Să îmi dea Dumnezeu putere și înțelepciune. Pana la urma cred ca o sa dau admitere. Îți mulțumesc pentru răspuns.