| RebeccaD a întrebat:

Deci, am trecut in clasa a 8-a. Anul viitor am examen si dupa liceu vreau sa dau la Academia de Politie. Am inteles ca pentru a intra acolo trebuie sa sustin examene la lb. romana, istorie si o limba straina la alegere, in cazul franceza imi palce mai mult, insa pe unele site-uri scrie ca examenul se da la engleza. Nu ar fi asta o problema foarte mare.M-am gandit ca cel mai potrivit profil este "stiinte sociale". Acolo material de baza este istoria, apoi romana si limbile straine. (asta o stiu tot dupa TPU). Dar nu stiu sigur la ce dau teza si bac-ul. Bac-ul ma intereseaza cel mai mult. Eu stiu ca la romana, istorie/geografie, o limba straina la alegere si logica/psihologie/economie/folosofie (tot la alegere). Asa este? Daca nu, cum? Credeti ca ar trebui sa aleg alt profil pentru Academia de politie? Si inca ceva, asta s-ar putea sa fie cam stupid, dar nu imi place deloc istoria. Ce credeti ca ar trebui sa fac sa retin mai usor anii si toate evenimentele? Stiu ca e cam ciudata intrebarea, dar poate exista vreo modalitate, sau tine doar de memoria mea? Funda.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Întradevăr, pentru a intra la Academia de Poliţie, pe lângă examenul pshiologic, proba fizică şi examenul medical, trebuie să dai examen scris la Gramatică, Istoria Românilor şi o limbă străină.
În momentul de faţă poţi alege între germană, engleză, franceză şi cred că şi spaniolă.
NU e obligatoriu să dai la engleză!
La ştiinţe sociale materiile de bază sunt româna, limbile străine, istoria şi materiile socio umane ( pshiologie, filosofie, etc ).
Se dă teză din : română, istorie sau geografie şi la logică ( clasa a 9-a ), pshiologie ( clasa a 10-a ), economie ( clasa a 11-a ), filosofie ( clasa a 12-a )
BAC-ul se dă la : română, competenţe digitale ( TIC ) şi limbă străină ( probe orale, nu contează la media de BAC, sunt apreciate cu calificative : experimentat, mediu, avansat, etc ).
Română, Istorie şi la alegere dintre Geografie, Logică, Pshiologie, Economie, Filosofie ( probe scrise ).
Dacă profilul e intensiv limbă străină vei da teză şi din acea limbă străină.
La fel se procedează şi dacă eşti la bilingv.
Dacă nu îţi place istoria nu îţi sugerez să mergi pe ştiinţe sociale. Acest profil pe asta se bazează.
Nu e obligatoriu să mergi pe ştiinţe sociale. Poţi merge şi pe mate-info ( dacă te descurci ), să nu te chinui 4 ani cu câte 3-4 ore de istorie pe săptămână ( plus teză şi BAC ) şi să înveţi Istoria Românilor doar pentru admitere.
Ca să reţii istoria trebui să ai un profesor foarte bun care să ştie să explice şi să predea cât mai schematic.
Dacă crezi că te pricepi la mate, fizică, chimie, biologie ( materii reale ), mergi pe profil real.
Nu te încurcă cu nimic la admiterea la Academie. Plus că. dacă te răzgândeşti?
Şi eu vreau să merg la Academie. Iniţial am vrut să merg pe ştiinţe sociale, dar m-am mai gândit şi am ales mate-info.
Aştept şi alte întrebări!
Baftă!

5 răspunsuri:
| Saitam a răspuns:

Daca te vrei sa te duci la academia de politie nu te duci la liceu normal te duci la unul gen militar nu stiu daca exista pentru politie dar intereseaza-te daca din cel miltiar poti iesi politist...

| Petru_Leonard_1993 a răspuns:

Ca sa poti retine mai bine anii incearca sa inlocuiesti cifrele cu litere
ex:1-a
2-b

| Artemisia a răspuns:

Da, asa este, si eu vreau tot acolo dupa terminarea liceului si sunt la Filologie Engleza. Nu stiu ce sa zic de Stiinte Sociale, adica acolo o sa faci logica si etc si dai si teza din ea. Logica e o materie cam aiurea, incearca mai bine sa mergi la filo. Dai teza din romana, istorie sau geografie, latina si engleza sau franceza (depinde limba profilului). Daca o sa iti dau un atestat de limba cum ar fi Delful sau Cambridgeul sau orice altceva la orice alta limba nu mai trebuie sa dai Bacul dintr-o limba straina. La istorie fie ca iti place fie ca nu trebuie sa te pregatesti foarte intens, dar stai linistita caci la academie se da examen doar din cea de a 12 a pe care va trebui sa o inveti si pentru bac..in rest trebuie sa te pregatesti pentru probele fizice. Nu e mare lucru, daca incepi sa te pregatesti din a 11 a incolo e perfect. happy

| Sadop a răspuns (pentru Saitam):

Nu exista liceu de politie, iar de la liceul militar iesi soldat, in niciun caz politist.
De fapt Liceul Militar nu te pregateste pentru o cariera in Politie, ci pentru una in Armata.

| Andi2003 a răspuns:

Daca esti la profil uman, dai bacul la istorie. Daca esti la cel real dai bacul la matematica. Obligatoriu dai la romana.Si o limba straina obligatorie.Pe care o vrei tu.Si la alegere, daca esti la uman,geografie,logica,economie,
pshologie sau filosofie. Daca esti la real,poti sa alegi, biologie, fizica sau chimie.
Si, pentru academia de politie, nu conteaza ce profil ai.
Sper ca te-am ajutat. Funda?