| mg112mada a întrebat:

Buna,TPU!
Deci, eu sunt foarte hotarata in ceea ce priveste viitorul meu(sunt in clasa a 8 a).Voi face liceu cu profil stiinte sociale, mai departe psihologie(psihoterapeut sau psihologie clinica), de preferat in strainatate(tarile nordice)...Dar iau in considerare si a doua facultate...De exemplu, pentru mediator ce facultate trebuie sa urmezi? Daca aleg sa fac si chestia asta in strainatate e la fel ca la noi? Funda!
P.S:Nu vreau afirmatii de gen:Mai ai timp sa te gandesti... sau Te vei razgandi...

Răspuns Câştigător
| Nicoll3 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a 8 a si tot profilul asta as vrea sa-l urmez. In strainatate sunt mai multe obtiuni, asta depinde ce alegi. Si nu trebuie neaparat sa faci facultate pentru asta. Daca vrei, poti urma un curs special mai putin costisitor care poate da acelasi rezultat ca la facultate dar cu mai putina munca (ma refer la invatat) happy

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deci ai un pic de aronganță în exprimarea ta, iar ca un viitor mediator nu ești făcută pentru asta!
Părinții tăi au un statut financiar mai mult decât excelent ca să te poți duce să studiezi în țările nordice!
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

| mg112mada explică (pentru Legiuitoarea):

Nu, parintii mei nu au un statut financiar mai mult decat excelent, tatal meu avand vreo 5 ani de cand trimite in fiecare zi CV-uri pentru angajare pe tot felul de site-uri, si merge saptamanal la agentia Eures, iar mama are un salariu de 800 de lei lunar, in lunile bune...Nu o duc excelent cu banii, chiar au fost zile in care nu era niciun ban in casa, si concursuri la care platea d-na dirig ca sa ma duc, deoarece parintii nu aveau posibilitatea, iar dumneaei voia neaparat sa merg.Pentru a putea merge acum la faza nationala a unui concurs ce se desfasoara in afara judetului am facut economii la greu.Dar cu toate astea, eu am un pic de ambitie sa nu traiesc ceea ce traiesc parintii mei acum, sa nu-mi rup oasele muncind cine stie unde.Si daca a fi hotarata inseamna sa fii arogant, atunci da, sunt aroganta, pentru ca fata de multi copiii de varsta mea eu am un plan si pentru urmatorii 20 de ani daca vreau.Iar chestia cu tarile nordice, vine la recomandarea unui profesor, intelegi? De ce mi-a recomdat? Pentru ca in astfel de tari studiile sunt gratuite, si stiu foarte bine ca daca ma duc acolo am nevoie de un loc de munca, pentru a ma intretine.Ma voi descurca si cu asta.Pana atunci nu am de facut decat sa invat, sa am medii mari, sa iau bac-ul cu medie mare, la fel si EN.Am simtit nevoia sa scriu asta ca sa vezi ca nu sunt una din fetele la care nu le ajungi la nas macar.
Multumesc pentru raspuns, oricum!