| Jany123Jane a întrebat:

Buna, TPU! Eu am terminat facultatea in luna iulie anul acesta. Am terminat inginerie. Din luna iunie incerc sa ma angajez, dar nu reusesc. Am terminat ca sef de promotie, am luat licenta cu 10, stiu foarte multe materii care m-ar ajuta la job, stiu engleza, franceza, soft-uri de proiectare. Depun CV-ul, dar nu ma suna nimeni din domeniu. Si cine ma suna nu e din domeniu, ma cheama la interviu si nu mai primesc niciun raspuns. Eu stiu ceea ce stiu, nu am mintit nimic in CV. Nu pot sa imi dau seama de ce nu ma cheama nimeni.
La interviu fac bine, chiar m-au complimentat ca stiu foarte bine engleza/franceza, ca am feedback pozitiv de la ei.
Nu ma asteptam sa imi fie atat de greu sa gasesc un job.
Aplic doar la job-urile unde nu se cere experienta, pentru ca stiu ca acolo unde scrie minim 1 an, nu am sanse.
Aplic doar la ce mi se potriveste, adica unde se cer studii superioare in domeniu tehnic, unde se cer limbi straine, Microsoft office, soft de proiectare 2D/3D, adica doar la cele la care fac fata.
Si tot degeaba. Mi-e teama ca ajung in noiembrie-decembrie cand nu se mai fac angajari. Eu chiar imi doresc un loc de munca.
La ce interviuri am participat, am fost intrebata care sunt cele mai mari realizari, ce imi place sa fac in timpul liber, de ce vreau compania lor, daca apare un job in domeniul meu ce as face...si dupa am dat teste de cate doua ore.
Ati patit asa ca mine? Chiar e asa greu sa gasesc un job?
Simt ca degeaba mi-am dat silinta in facultate sa invat, ca nu ii pasa nimanui de ceea ce stiu si as putea face. Parca aleg angajatii dupa fata. Nu stiu ce sa mai fac, pe unde sa mai trimit CV-ul.

27 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu se știe, eu cred că deși ai fost șef de promoție nu ai skillurile necesare să poți face față provocărilor, cel puțin asta dai de înțeles celor care îți iau interviul. Mulți studenți deși au note foarte bune, nu au abilitățile și deprinderile necesare ca să poată face anumite chestii.

Nu aplica doar la anumite joburi, că deși acolo scrie exp 1 an, nu e obligatoriu să ai experiență dacă hrul vede ceva în tine. Aplică la tot ce prinzi, absolut tot.

Mai poți încerca să aplici la internshipuri sau cursuri organizate de companii, dacă nu ai făcut asta pe parcursul facultății.

| sweetys a răspuns:

Nu conteaza cat ai tocit in facultate, conteaza experienta. Si tocmai de aceea si asteptarile tale sunt mult prea mari, mai ales in ceea ce priveste salariul si programul. Nu zic sa te angajezi pe 2 lei, dar pentru inceput poti incerca si ceva mai prost platit. Depinde si pe ce domeniu esti inginer. Ma gandesc ca in facultate ai facut pe undeva practica, incearca sa aplici pe unde ai facut practica. Sau daca nu te tine nimic legata de orasul in care esti, te poti muta in alt oras.

| Jany123Jane explică (pentru sweetys):

Nu stiu unde ai vazut tu ca scrie ca am tocit. Si nu stiu cum ai putea toci la o facultate tehnica unde faci doar matematica, fizica, mecanica, Rezistenta materiaelor.
Unde am scris ceva despre salariu si program?

| Jany123Jane explică (pentru Frank51):

Am mai aplicat la job uri unde se cere experienta, in speranta ca poate am noroc. M-au sunat cei de la HR sa imi spuna ca nu am cum ca nu am experienta.

| GoLoveYourself a răspuns:

Ai putea sa contactezi recrutori pe Linkedin sa te ajute cu un anunt. Cum ar fi Corina Neagu, Maria Braghesiu, Raluca Mihalcea si vezi pe cine mai gasesti si tu din domeniu si nu numai. Cere-le si un sfat legat de situația ta. Sunt sigură că vei găsi ceva.
Mai poți încerca să mergi prin recomandarea cuiva. Întreabă-ți colegii care au reușit să obțină jobul pe care ți-l dorești dacă pot să te recomande la firma lor.
Poti sa aplici si daca acoperi mare parte din cerințe. Fetele ezita de obicei sa aplice daca nu acopera una sau 2 cerinte in timp ce baietii aplica si daca nu acopera mai mult de jumătate din cerințe.
Zi ca vrei sa inveti ceea ce iți lipsește. Nu te limita singură.
Curaj! Mult succes!

| Jany123Jane explică (pentru GoLoveYourself):

Problema e ca nimeni din clasa mea nu a reusit sa se angajeze. Nu stiu de ce nu reusim.

| Violleta2022 a răspuns:

Facultatile din ziua de azi sunt 90% inutile, fiindca nu vin cu joburi asigurate.
Gandeste-te si tu, daca anual termina 10.000 de ingineri in toata tara si ies la pensie doar 10 din fiecare oras, ce se intampla cu restul de 9000 de absolventi?
Dar cu cei ramasi neangajati de anul trecut, sau din anii precedenti?
Ca nu apar in fiecare an companii noi, care sa angajeze sute de ingineri, asta este clar.

Fara exeperinta in domeniu, este extrem de greu sa gasesti ceva. Cauta-ti ca tehnician, sau ca orice gasesti de munca, sperand ca in viitor sa gasesti ceva prin agentiile de recrutare.

Pacat ca ai invatat atata, dar astea sunt vremurile, facultatile sunt un business foarte banos pentru profesorii universitari, nu pentru cei care termina o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doar liceul cu bacul și nu-mi găsesc loc de muncă. Nici ca paznic nu m-au luat. Deci, nu ești singura în această situație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări că te-ai ținut de școală!

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Prima data incerci sa te angajezi acolo unde ai facut practica pentru lucrarea de diploma. Eu am terminat fizica tehnologica in 1991 si am ramas 10 ani in cercetare chiar acolo unde mi-am facut lucrarea de diploma. Vorbeste cu fostii tai profesori, poate te va ajuta vre-unul dintre ei sa te angajezi (ai zis ca esti sef de promotie). Daca nu cauta pe ejobs, bestjobs, hipo, publi24, etc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Baga cv-uri in continuare la tot ce prinzi in domeniu. Angajeaza-te la primul job in domeniul tau, fa-ti acolo experienta de munca, si daca iti place, ramai si promovezi acolo. Daca nu, aplici in alta parte si ai de data asta si experienta de care ai nevoie.

| Jany123Jane explică (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Am aplicat de 6 ori unde am facut practica. Chiar am avut prima etapa de interviu acum doua luni cand mi-a zis persoana de la HR ca e foarte bine, ca urmeaza interviul tehnic. Mi-a zis ca o sa mi trimita data pentru acel interviu, dar nu a mai trimis nimic. Eu chiar ma pregatisem pentru prima etapa. Stiam si multe chestii despre companie, pe care i le-am zis cand m-a intrebat.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Du-te acolo si vorbeste cu persoana de la HR care ti-a promis. La mine a fost mai simplu, mi-a zis sa vin de la 1 Noiembrie ca ma angajeaza pe salariu. Si asa a fost. Insa era pe vremea lui Petre Roman cand guvernul platea in primul an 90% din salariul tanarului angajat. Cine termina cu peste nota 9 facultatea ramanea in cercetare. Eu am avut 9.38 media pe 5 ani

| Frank51 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Păi nu ai chiar deloc? Adică nu ai făcut o practică, un internship, un curs ceva în timpul facultății? Eu am făcut 3 internshipuri și vreo 4 cursuri, plătite. Și acum la master sunt la un internship plătit, pe lângă job.

Legătura cu mediul privat încă din facultate este foarte importantă, te ajută să obții un job mai repede, pentru că deși nu ai experiență de job, ai experiență într-o companie și ai văzut modul de lucru, comunicarea între angajați, prinzi anumite chichițe importante.

Oricum, depinde și despre ce oraș vorbim, dar nu cred că e un oraș prea mare și cu oportunități.

| Jany123Jane explică (pentru Frank51):

La Bucuresti am facut. La politehnica. Din pacate, nu prea ai cum sa faci internship dim timpul facultății la specializarea pe care am facut-o eu. Eu am aplicat, nu m-au contactat. Si profii ne ziceau ca daca vrem o diploma, nu avem cum sa ne ducem la munca.

| Frank51 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Despre ce specializare vorbim?

| Jany123Jane explică (pentru Frank51):

Inginerie mecanica

| Frank51 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Well, este într-adevăr mai tricky decât la mine unde aria este exponențial mai mare(eu am terminat anul trecut Inginerie electrica și calculatoare).

Vei găsi până la urmă un job, important este să nu te dai bătută și să rămâi în acest domeniu, la început fiecărui om îi este mai greu pentru că nu are experiență, nu are cunoștințe, însă pe parcurs va fi bine. Continuă să aplici la cât mai multe joburi, și continuă să înveți chestii noi ca să rămâi la curent cu ce este de actualitate în domeniul tău.

| sweetys a răspuns (pentru Jany123Jane):

Din moment ce ai zis ca ai fost sef de promotie, nu poti sa imi zici ca doar citeai si deja stiai materia de examen. Si de obicei cei care termina o facultate viseaza la un program si salariu de director. E universal valabil, nu doar ca ai terminat la inginerie, sau ca terminai la contabilitate, litere etc. In general cei care ies de pe bancile facultatii, au asteptari foarte mari doar fiindca au o diploma la mana.

| Smmo a răspuns:

Incearca sa aplici la call-centere. Acolo angajeaza si studenti, nu ar trebui sa fie o problema ca nu ai experienta. Sunt destule si iti poti cauta si ceva mai apropiat de domeniul tau. Nu o sa stai acolo mai mult de cativa ani, dar pe urma o sa ai ceva experienta de scris in cv.
Varianta doi, cauta-ti un voluntariat o luna-doua. In timpul asta aplici in continuare la ce vrei tu.
Nu fi prea selectiva. Vise avem toti, dar nu este mereu disponibil postul visurilor noastre si atunci alegem temporar ce se poate. Succes!

| Jany123Jane explică (pentru sweetys):

Una e toceala, una e sa inveti logic.

| SuperCoolDude a răspuns:

Imi pare rau de tine sincer, dar angajarea e un joc al asteptarii.
Faptul ca nu ai experienta e problema deoarece nu ai cu ce sa te afirmi.

Eu am doar liceul si citind calificarile tale, nu as fi crezut ca e asa greu, dar imi amintesc ca si eu am patit asa. Puneam cv-uri peste tot si nimic. Pana la urma mi-am facut somaj, in speranta ca o sa imi gaseasca de munca cei de la somaj, dar nu a foat cazul. Am fost angajat cu un coleg de clasa pana la urma.

Asa e cu angajarile. Pui N cv-uri peste tot si nimic. Din ce am vazut, dureaza cam 6 luni sa iti gasesti ceva. Deci chiar e un joc al asteptarii si perseverentei.

Ca sa te ajut, te sfatuiesc sa aplici peste tot unde crezi ca tu ai putea lucra cu cunostintele din domeniul tau: eJobs, Bestjobs, Linkedin si toate celelalte situri. Fa-ti conturi pe ele si posteaza-ti cv-ul la joburi.

Sunt sigur ca iti vei gasi pana la urma. Iti urez multa bafta big grin

| Emma30555 a răspuns:

Mai ai răbdare, nu a trecut chiar atât de mult timp. Încearcă sa aplici și la joburi care nu sunt chiar pe domeniul tău, începutul e mai greu dar în timp se va rezolva.

| GoLoveYourself a răspuns (pentru Jany123Jane):

Încearcă atunci să contactezi persoane din promoțiile trecute. Mai e o variantă și să aplici la un internship în străinătate dacă te-ar încânta.

| GoLoveYourself a răspuns (pentru Jany123Jane):

Stiu o fata care lucreaza in danemarca ca inginer feroviar. Asta ar mai fi o idee daca crezi ca ti s-ar potrivi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Duuuude, doua limbi, PROIECTARE! Ai putea ridica lejer 5000 EUR lunar ca si contractor independent! Ai net, ai skills, ce mai astepti?

| mihaidanield a răspuns:

De ce doar soft uri de proiectare,,,? alte abilitati din zona electronica sau It de ce nu le treci,,. aici gresesti ca orientare pe CV... da mi un mesaj pe adresamihai@g.m.a.i.l.com si vb mai in detaliu pe niste joburi