| MihaelaPatricia a întrebat:

Îmi doresc să îmi aleg liceul potrivit, şi aş vrea să vă cer părerea.Materiile mele preferate sunt biologia,chimia şi limba română.Aş vrea să mă fac medic,înciuda faptului că nu mă pricep la matematică şi nici la fizică. Dacă aş alege profilul de bio-chimie, m-aş confrunta cu matematica şi fizica? Ce îmi propuneți? La bate pot spune că sunt puțin bâtă, dar la fizică mă mai descurc.Voi lua meditații şi mă voi strădui din plin la ambele materii la care am dificultăți.Medicina ar putea fi de mine?????Coronița celui mai bun răspuns.????

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Bai, care-i faza asta asta cu bio-chimie? mai suntem pe vremea comunismului? nu există niciun profil „bio-chimie". sunt 4 profile la filiera teoretică: pe parte de uman: filologie și științe sociale, și pe parte re real: științe ale naturii și mate-info.

Dacă îți place chimie și biologia și vrei să te faci medic, științe ale naturii e cel mai potrivit profil pentru că acolo se face cel mai mult bio și chimie, mate doar de nivel m2 (mai puțin ca la mate-info). La uman dintr-a 11-a nu se mai fac deloc materiile astea de științe exacte, se fac materii gen latină, sociologie, etc, care pe tine presupun că nu prea te interesează dacă vrei să fii medic. Română faci destul de multă oriunde te-ai duce. Sincer, și eu eram praf la mate și fizică atunci când am intrat la liceu, dar cu puțină muncă și atenție la ore am reușit să am rezultate bune, ba chiar au devenit materiile mele preferate. Câteodată ai nevoie de un spectru mai larg, în gimnaziu ni se pare că ne plac sau nu unele materii fiindcă singurul contact pe care îl avem cu ele este printr-un SINGUR profesor, care dacă-i nasol face și materia să fie grea și nasoală, când de fapt poate nu-i așa.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La bio-chimie se face și matematică ( M2 ), din care vei da Bac-ul, deci dacă nu te pricepi, mai bine nu riști cu profilul ăsta, ca mai apoi să ai probleme la bac.
Poți da la medicină indiferent de profilul din liceu, atâta timp cât faci meditații pentru admitere.

| SLexuS a răspuns:

Mai intai ca sa vezi daca chiar ti se potriveste medicina, spun sa te inscrii ca si voluntar la spital de exemplu, poti cauta mai multe despre salvator din pasiune, si daca vezi ca faci fata acesta este drumul tau, iar ca si profil bio-chimie ar fi potrivit, stiu ca este si matematica dar nu ai ce face.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa excelezi la chimie si sa nu poti excela si la mate si fizica. Sigur n-ai gasit profesorul potrivit care sa-ti predea matematica si fizica. Si eu credeam ca n-o sa stiu fizica vreodata pana am gasit cu chiu cu vai un profesor bun in tot orasul.

| MihaelaPatricia explică (pentru iamprettybored):

Mersi mult! Mi-ai fost foarte de ajutor.La medicină mă duc?

| MihaelaPatricia explică (pentru anonim_4396):

Da.Am auzit ca exista M2.Ma voi stradui la mate si e ok.

| MihaelaPatricia explică (pentru anonim_4396):

Da.Avem o profesoara efectiv dementa la fizica.De aiahappySi la mate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaPatricia):

La mate nici acum nu stiu mare branza, si de invatat singur e cam greu ca in carti nu se zic toate notatiile si stau sa intreb de nenumarate ori pe forumuri. Foarte dificil daca n-ai profesor, sunt cu 30 lectii in urma.