| Erekest a întrebat:

Bună TPU! În viitor aș dori să dau la o Facultate de Inginerie însă nu știu exact în ce constă. Acum sunt clasa a11-a. Nu am de unde să mă informez în legătură cu această facultate.

Și aș dori să mă ajutați cu cât mai multe informații despre această meserie. Mi-aș dori să merg la Facultatea de Inginerie și Management, în principiu.

Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Răzvan5030 a răspuns:

Programe de studii
Tehnologia construcțiilor de mașini

Sisteme de producție digitale

Ingineria și managementul calității

Inginerie economică industrială cu frecvență și învățământ la distanță

Ingineria și managementul afacerilor

Construcții aerospațiale
Pentru ingineria și managemeltul calității
Domeniul de licență în care se încadrează acest program de studii este Inginerie industrială. Durata studiilor este de 4 ani (240 de credite ECTS). Studenții dobândesc competențe în proiectarea, elaborarea documentelor necesare și implementarea sistemului de management al calității; configurarea, realizarea, programarea, și exploatarea asistată a sistemelor de fabricație, proiectarea sistemului de management integrat, utilizarea standardelor din domeniul calitate – securitate – mediu, precum și stabilirea metodelor de evaluare, analiză și îmbunătățire a calității produselor, proceselor și sistemelor de management, precum și analiza fiabilității produselor și a capabilității proceselor în condițiile unei dezvoltări durabile. Finalizarea acestui program de studii le permite absolvenților abordarea mai multor profesii în domeniul ingineriei industriale.

Discipline studiate: Toleranțe și control dimensional, Calitatea proceselor tehnologice de fabricație, Dispozitive flexibile de prindere și asamblare, Managementul calității, Control statistic, Analiza fiabilității sistemelor industriale, Managementul producției și al operațiunilor, Audit, Ecologie și protecția mediului, Managementul proiectelor, Managementul și ingineria mentenanței și Managementul securității și sănătății ocupaționale. etc.

Perspective după finalizarea studiilor: analist calitate, specialist documentatie studii, consultant sistem de calitate; absolventul, acestor studii de licență, poate opta, după finalizarea programului de studii, pentru o carieră profesională, în conformitate cu competențele dobândite, în orice companie cu profil industrial, fie își poate continua studiile pe linia de educație și instruire: Masterat – Doctorat.

Pentru Ingineria și managementul afacerilo
Acest program de studii se încadrează în domeniul de licență Inginerie și management. Durata studiilor este de 4 ani (240 de credite ECTS). Absolvenții programului de studii, care combină armonios partea teoretică cu cea practică, sunt îngineri specialişti în înființarea, dezvoltarea, menținerea, redresarea, cesionarea, lichidarea sau finanțarea unei afaceri industriale, ca factor esențial de creştere a valorii, prin cunoaşterea şi utilizarea legilor ingineriei, economiei și societății. Finalizarea acestui program de studii le permite absolvenților abordarea mai multor profesii în domeniul ingineriei și managementului.

Discipline studiate:contabilitate, proiectare informatizată, management, ingineria calității, marketing etc.

Perspective după finalizarea studiilor: responsabil afacere/ antreprenor, manager de inovare, specialist strategie industrială; funcții de management în diversele societăți economice; coordonator departament analiză economico-financiară, dezvoltare etc.
De ce sa alegi sa studiezi aici?
Metodele de predare sunt orientate spre activități practice, astfel încât facultatea a dezvoltat parteneriate cu firme private din domeniul aeronautic sau al construcțiilor de mașini, precum: Schaeffler România, Draxlemaier România, Quin, Premium Aerotech, Eurocopter, Autoliv etc. Dotările și soft-urile laboratoarelor sunt în pas cu noile tehnologii. De asemenea, a fost dezvoltat un program de masterat în colaborare cu 11 companii partenere. Disciplinele de studiu și programul de practică au fost stabilite împreună cu aceste companii. Studenții acestei facultăți vor putea obține brevetul de pilot pentru planorism sau vor putea învăța să programeze mașinile cu comandă numerică și să lucreze pe imprimante 3D. Studenții au posibilitatea să studieze un semestru sau chiar un an întreg, în cadrul mobilităților Erasmus, la una dintre cele 12 universități partenere (Erasmus) din Europa, din țări precum: Spania, Germania, Portugalia, Danemarca, Franța, Grecia. etc.
SUSȚINEM PERFORMANȚA
Universitatea Transilvania din Brașov le oferă studenților 10 tipuri de burse. Studenții cu rezultate academice remarcabile și tinerii implicați în viața comunității primesc burse din partea Universității – „Bursa de excelență a Universității Transilvania din Brașov", în valoare de 3.000 de lei/an și „Bursa internship student-campus".

Sunt premiați și stimulați șefii de promoție ai liceelor care devin studenții noștri, sunt premiați șefii de promoție ai programelor noastre de licență, sunt susținuți și încurajați studenții cu dificultăți materiale și cu performanțe deosebite.

În centrul nostru universitar există două mari complexuri studențești cu 13 cămine, însumând 4.200 de locuri de cazare (185 - 315 lei/lună). Fiecare complex dispune de o cantină-restaurant. Bazele sportive (teren de fotbal cu nocturnă, 4 săli de sport) sunt deschise în permanență studenților.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pentru început ar fi cazul să te uiți pe site-urile universităților și să citești în ce constă fiecare facultate. Ingineria cuprinde multe ramuri, electrică, mecanică, industrială, lemnului șamd. Dacă tu nici nu ști unde vrei să dai nu te putem ajuta nicicum, căutări pe google bănuiesc că poți face.

| Răzvan5030 a răspuns (pentru Răzvan5030):

Funda te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as gandi asa, ce imi place sa fac, ce pasiuni am, ce hobby-uri am.
Iti place tehnologia, calculul in general, gandirea analitica, ai idei inovatoare?
Atunci iti recomand inginerie electrica, inginerie energetica, automatizari si calculatoare de unde ai o paleta larga de joburi din care poti alege mai tarziu dupa absolvire (sau in timpul facultatii daca poti).
Ai abilitati artistice? Poti merge pe arhitectura.
Este doar un exemplu.