| denisamaria12 a întrebat:

Buna TPU.La anul eu voi fi a 5-a, cum vor fi clasele 5-8? Grele sau usoare?
FUNDA cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a părut ușor în clasa a cincea. În clasele 1-4 a fost mai greu până mi-am fixat noțiunile, cum ar fi cea de a face operații la matematică, de a învăța ortogramele, de a învăța să scriu... dacă le știi bine pe astea (și așa ar trebui), ești gata de ceva mai greu. Dacă înveți și ești conștiincioasă, te vei menține pe linia de plutire și vei avansa și tu cu materia. Doar să nu te lași dacă vezi ceva ce îți pare mai greu! Te-ai apucat, bun, dar nu lăsa treaba neterminată. Înveți acum ce e mai important de acum înainte, așa că nu e bine să dai greș. Dacă nu înțelegi prea bine la o materie, întreabă pe cineva priceput, iar dacă îți permiți bagă și meditații.
O să ai materii mai multe din câte știu. și o să fie structurate mai bine. Mie mi s-a părut mai ușor, deși am avut niște profesori de coșmar la început. Dacă nu îi cunoști pe ai tăi, acum o să simți probabil o schimbare, nefăcând toate orele cu doamna învățătoare. Mie mi s-a părut diferit, dar depinde de școală și de cum sunt cadrele tale didactice. Cel mai bun sfat ți-am zis care e, să nu abandonezi învățatul nici dacă ți se pare că e chinul chinurilor. E bine să ai pe cineva precum părinții să te îndrume, să nu te lase de capul tău. Din experiență îți zic.
Baftă!

7 răspunsuri:
| Darkguy a răspuns:

Buna! Pai in primul rand depinde la ce scoala esti. Eu sunt in a 6-a. Dar daca inveti bine nu cred ca vei avea probleme. Nu e cine stie ce tortura. Bafta muuulta in continuare! Nu iti fa griji, te vei descurca!
O zi buna!

| McCrush a răspuns:

Buna Denisa, eu sunt in clasa a-9-a, ceea ce dovedeste ca in clasele 5-8 nu am murit...am supravietuit si sunt sigur ca o vei face si tuwinking Nu iti face griji, te vei descurca.

| Forev3rAlone a răspuns:

Buna.

Depinde si de tine, de profesori, de scoala, de tot.
Unora li se pare mai usor in 1-4, altora in 5-8.
Dar stai calma, tot scoala e.
Ideea de diferentiere e ca faci ore dupa-amiaza si ca o sa dia teze, apoi examenul.
Dar nu te speria.
Nu e amre diferenta, desi la inceput poate iti va fi putin greu, te vei invata.
Succes si nu te speria :*

| Soryns a răspuns:

Este destul de usor,
dar trebuie sa muncesti, dupa ce se vor termina, o sa vina clasa a9-a, si o sa fie ceva mai greu, dar depinde la ce profil o sa alegi sa dai si sa mergi mai departe.

| pwp a răspuns:

Daca inveti fiecare lectie iti va fi usor.

| Solsagan a răspuns (pentru Forev3rAlone):

Adică, unora li se părea în greu în 1-4 şi uşor în 5-8. Nu are ce să fie greu în 1-4. straight face

| Forev3rAlone a răspuns (pentru Solsagan):

Eu cunosc persoane carora le era mai greu in 1-4.winking
Cunosc o fata careia cel mai greu i-a fost in clasa 1. laughing)