| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Sa ajungi profesor universitar este mult mai greu decat sa ajungi medic,avocat,magistrat etc? Adica eu ma refer la numarul de examene,teste,evaluari, lucrari si la cantitatea materiei.De exemplu la o facultate de politehnica este mai greu decat la una de medicina sau de profil real?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna. Din ce stiu eu, pentru a preda in facultati cam ai nevoie de doctorat si alte cele, pe cand majoritatea angajatilor din domeniile publice au cel mult masterul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este multa mai usoara!

Un profesor universitar ajunge dupa 4 ani de facultate si inca 2 de masterat sau doctorat, sa poata profesa, daca are note foarte mari si este capabil sa obtina un asemenea post prin cocurenta cu alti studenti exceptionali.

Polititehnica si ingineria sunt facultati de compexitate medie, care nu se poate compara cu Medicina, fiindca aceea este cea mai grea si mai lunga facultate din lume.

Un medic studiaza 10 ani ca sa ajunga medic (6 ani de facultate si 4 ani de rezidentiat), iar daca vrea sa ajunga profesor universitar la Medicina, mai face peste aia 10 ani inca 2-3 de nai de doctorat sau masterat.

Nimic nu se compara cu Medicina care este intr-adevar cu cea mai grea si cea mai lunga facultate din lume, unde studierea ei nu se opreste doar la anii de facultate, fiindca medicii sunt obligati sa invete si sa aprticipe la cursuri/seminarii/ colocvii/ in fiecare an, fiindca medicina evolueaza si apar proceduri noi, aparate noi si moderne, boli noi, medicamente noi samd.

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru Violleta2022):

Așa este! Medicina este cea mai grea și obositoare facultate!

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este "sau". Doctoratul este obligatoriu, masterul ii ajuta sa se pregateasca pentru doctorat, dar nu se pot face profesori universitari fara doctorat, scuze.
Alta problema este conform legii 288/2008" articolul 18: spune ca pana la absolvirea primului ciclu de licenta anul 5 si 6 sunt echivalenti titlului de master, deci acele facultati, pot intra direct la doctorat.