Întrebare recomandată | Loredana_Oana_2001 a întrebat:

Buna TPU.
Stiti la ce liceu ma pot duce pentru a ma face politista subofițera?

Răspuns Câştigător
| Crush247 a răspuns:

La ori-ce liceu.
Pentru a deveni politis, fie Ofiter fie Subofiter, ai nevoie de studiile superioare pe care le vei continua doar daca ai diploma de BAC.
Pentru a deveni subofiter este scoala de subofiteri din campina. dar iti recomand sa te duci la academie, de acolo vei iesi mai pregatita.
Plus, daca tii neaparat sa devii subofiter se fac concursuri anual de recrutare din sursa externa. cursurile dureaza 3 luni, cum spuneam nu iesi la fel de pregatita ca si din academie!
Adica vei avea nevoie de mult ajutor pana te vei acomoda cu ''Meseria '' de politist.
Iar dezavantajul la recrutari este ca nu stii odata fixa a concursului. Nu au o data stabilita. Concursul incepe in functie de nevoia de politisti.

1 răspuns:
| Loredana_Oana_2001 explică (pentru Crush247):

Multumesc!