| andulovecrazy a întrebat:

Buna TPU.Stiu ca intrebarea pe care o sa o pun va fi una banala.Eu as vrea sa ma fac profesoara de biologie dar ca profesoara nu prea ai salariu bun si in zilele noastre ai nevoie de bani iar mama mi-a spus sa ma fac asistenta medicala pentru ca se plateste mai bine decat ca o profesoara, dar problema este ca mie imi este frica de ace si daca o sa ma fac asistenta medicala o sa imi fie greu pentru ca nu pot sa suport sa fac o injectie.Stiu ca lucrul asta se invata.Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| mg112mada a răspuns:

Te contrazic sa stii.Intr-adevar, trebuie sa cauti ceea ce are un viitor, dar daca ea e constienta de faptul ca nu ar putea lucra in acel domeniu, plus ca e oarecum sigura de ceea ce va face in viitor, nu trebuie preasata sa faca un lucru care nu-i place, pentru ca, degeaba, chiar daca se cauta, ea nu isi va da
interesul maxim, si atunci nu va avea niciun viitor...Asa ca, draga mea, mergi acolo unde iti place.Crede-ma un vrei sa regreti, pentru ca am fost si eu intr-o situatie asemanatoare:parintii voiau sa am numai 10, si pana in clasa a VII asa a si fost, dar la un moment dat te sufoci, iti ajunge.Mi-a iesit media 9, 88.Atunci am fost foarte surprinsa sa vad ca nu au fost dezamagiti, atata timp cat am avut media mare, doar 2 medii de 9 si restul de 10.Acum, am ajuns si eu la vorbele invatatoarei melebig grinaca vei cauta perfectiunea, vei pierde o viata cautand, iar cand o vei gasi, te vei uita in urma si vei gasi regrete, caci ai pierdut o viata cautand si ai descoperit un nimic...Am norocul ca ai mei parinti nu ma preseaza si ma lasa sa iau singura decizii, urmand exemplul a doua matusi care au facut Dreptul, au 34, respectiv 37 de ani si incep o noua facultate, care nu are nicio legetura cu dreptul:una Medicina, iar una A.S.E.Deci, du-te unde vrei, acolo vei avea succes.

5 răspunsuri:
| lusinda99 a răspuns:

Pana la urma ar trebui sa-ti gasesti un loc de munca unde te pricepi.Te faci asistenta si nu poti sa faci o injectie. Si mie parintii imi spuneau cand eram mica sa ma fac doctor dar mie mi se inmoaie picioarele cand vad o zgarietura la latcineva da sa mai si operez.Ar trebui sa te faci ce-ti place.

| andulovecrazy explică (pentru lusinda99):

Si mie imi ziceau parintii sa ma fac doctorlaughing
multumesc de sfat:*

| Lupinne a răspuns:

Poti sa te faci asistenta de farmacie. cred ca e mai multa chimie acolo, dar e fara ace. sau chiar farmacista (eu sunt la facultatea de farmacie)

| gsjsjjs a răspuns (pentru andulovecrazy):

Daca nu iti plac acele du-te la chirurgie acolo folosesti bisturiul.happy

| yanira4u a răspuns:

Daca mergi la faculatea de asistenta medicala termini ca asistenta medicala generalista.asta inseamna ca poti fi asistenta in orice domeniu medical desigur in afara de asistenta de farmacie. poti de exemplu sa devii asistenta la oftalmologie, sau la radiologie sau la ginecologie sau orice alt domeniu nu e obligatoiu sa faci tot timpul injectii.si chiar daca doar lucrul asta ar fi sa te impierdice pana la urma te obisnuiesti cu sensatia.are dreptate mama ta cand iti spune ca ai alte posiblitati materiale daca alegi sa devi asistenta.pana la urma e alegerea ta, dar trebuie sa te gandesti si la viitor, sa poti avea un venit.