| DDCC a întrebat:

Bună TPU!
Sunt foarte indecis legat de ce să fac, profesional vorbind, cât și pe plan personal.
Până acum am fost supus maxim școlii, în sensul că am făcut tot ce mi s-a cerut. Am devenit mai rebel prin liceu, pe clasa a XIa, când m-a lovit maxim depresia.
Acum sunt la master la informatică.
Am început să fiu puțin mai ok de când nu am mai fost atât de obedient și de când am început să gândesc rațional și aici mă refer că am fost ajutat psihologic de terapia cognitiv-comportamentală. Zic puțin mai ok deoarece sunt destul de instabil emoțional.
Am 24 de ani, nu am fost deloc angajat până acum, ca să nu îmi pierd pensia de urmaș după tata. Am evitat să mă angajez, până aș fi ajuns la punctul în care eram reparat pe plan personal.
Iar acum mă zbat să mă gândesc la o soluție, ce să mă fac profesional, fiindcă văd angajatul o închisoare la fel ca școala, unde trebuie să fii obedient. Sunt foarte sătul să fiu nefericit, fiindcă nu luam cuvântul la școală și în rest.
Ca freelancer am înțeles că trebuie în domeniul programării, cel puțin, să faci proiecte pe lângă cele ce ți se cer la școală sau lucru, deci trebuie să ai uriașă pasiune pentru asta.
În ultima vreme am tot făcut cut-uri la melodii și filme, însă nu consider că asta ajută prea mult pe plan profesional.
Nu mă chiar văd ca și programator, adică să stau mereu la un computer să scriu cod, indiferent de limbaj. Mi-aș dori mai multă interacțiune umană, nu să fiu zilnic un robot. Mă gândesc acum la partea de asistență tehnică, dacă este să îmbin informatica cu psihologia. Însă termin acum masterul (mă gândesc la varianta de a mai face un master, pe electronică, doar ca să mai rămân în cămin) și mi s-a spus că mi-ar trebui experiență, deci să mă angajez înainte de a termina facultatea.

Deci întrebarea ar fi: ce opțiuni am, ca nici să nu simt obediența din școală, nici să nu programez ca robotul non-stop, dar totuși să implice tehnologia serviciul meu?

Răspuns Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Salut!
Nu stiu ce noroc ai avut tinand cont ca nu prea intru pe aici insa iti voi spune unul dintre planurile mele (chestie pe care nu o fac de obicei insa acum e o ocazie speciala caci ai specializarea mea si e loc pentru toata lumea ) laughing

Primul lucru care este un must-do in domeniul nostru, mai ales ca incepatori este sa-ti faci un cont pe linkedin si sa pui o poza ok, o descriere si in fiecare zi sa dai 15 cereri de conexiune unor persoane din domeniul tau, fie ei HR sau manageri. (Asa am strans eu un network de vreo 2000 de persoane la 20 de ani. ) Poti sa ai chiar si 5000 fara sa fii manager sau ceva insa nu prea ai nevoie.
Conteaza mult ce pozitii au respectivii. Ai mei sunt toti programatori seniori/manageri/HR sau mai bine zis majoritatea caci dau accept oricui.

Dupa, daca stii engleza poti lua niste cursuri gratuite pe internet.
Pe partea de RPA sunt oferite pana in iunie niste cursuri gratuite de uipath (cu toate ca presimt ca o sa mareasca termenul si o sa fie gratuita certificarea pentru ceva mai mult timp laughing )

Pe toate celelalte parti gasesti training-uri in engleza pe EDx/Udemy (daca bagi la filtru free). Un asset (avantaj) bun ar fi un curs de project management intrucat se leaga foarte bine cu partea de IT si poti prinde un post de junior project manager.
Cu timpul poti ajunge la project manager in IT.
Trebuie doar sa fii creativ, combinatii exista.

Daca vrei upwork si te consideri destul de apt atunci poti aplica si la freelance insa ai in vedere ca o sa ai un test la inceput pentru a-ti testa abilitatile, iar venitul la inceput nu este suficient pentru a te putea sustine (deci putin comparabil cu un job).

Intra cat mai repede pe linkedin si realizeaza un CV (daca nu stii cum ia un curs de pe udemy, foloseste template-uri de pe canvas, sa nu folosesti europass caci companiile de IT din Bucuresti nu sunt marii fani ai europass) Stiu ce zic, fac voluntariat in HR si am vorbit cu multi HR de la diverse companii.

Aplica la un internship de genul si vezi ce iese! Bafta!

5 răspunsuri:
| DDCC explică:

Uite.
Am profil de linkedin https://www.linkedin.com/in/tomu%C8%9Ba-dan-claudiu-447917119/
Și am fost la o firmă de programare în Java, mi-au dat un proiect de ebanking, am făcut o parte din el și urmează să mă întâlnesc săptămâna viitoare cu cei de la firmă să îl arăt.
Problema e că de la pasiunea excesivă pentru tehnologie, am ajuns pe la sfârșit de liceu să detest computerele și programarea din toată inima.

Nu mă motivează banii încât să risc să mă simt iar infernal zi de zi, cu programarea. Mă refer că am o mică sursă lunară de bani.
Nu pot să mai lucrez ca robotul non-stop, simt nevoia de comunicare aproape non-stop. (Ceea ce nu se va întâmpla la un serviciu de IT). Și zic...comunicare aproape non-stop, nu mă refer aici să pierd vremea vorbind întruna, să vorbesc ca să nu mă plictisesc și să nu lucrez.
De-aia zic că nu știu ce să fac profesional cât și personal.
Și nu știu cui să cer ajutorm ce să fac legat de asta.
Înțelegi?

| RainmakerX a răspuns (pentru DDCC):

Inteleg insa poti numai sa-l combini cu ceva IT-ul de asta ti-am spus de project mangement. Mai mult nu cred ca ai ce face pentru a schimba domeniul...

Intereseaza-te daca poti aplica la un modul psihopedagogic la o facultate. Poate poti sa ajungi totusi profesor.

| DDCC explică (pentru RainmakerX):

Stai.
Și ca project manager ai de interacționat cu toți oamenii din echipă care programează, pe lângă că scrii cod, nu?

| RainmakerX a răspuns (pentru DDCC):

Nu scrii cod. Intereseaza-te pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si master in ce? ce-ai invatat tu acolo la facultate? adica la ce esti bun sau ce profil de master?
Si mergi pe aia.