| Razvan0812 a întrebat:

Buna TPU.Sunt in clasa a 10. a si inca nu stiu spre ce facultate sa ma indrept.Sunt profil mate-info intensiv,si sincer sa fiu am cateva idei,dar nu stiu care mi s-ar porivi,si la care sa ma duc zilnic cu zambetul pe buze, fara sa mi se para un chin.As vrea daca s-ar putea sa ma traiesc in strainatate,si chiar as vrea sa primesc idei de ce job uri bine platite sunt, la care sa ma ajute si profilul, dar nici chiar.Adica eu sunt o persoana dornica de aventura, si nu ma vad avand un job sedentar.Mentionez ca unele dintre ideile mele ar fi :Marina,Armata,Arhitectura,Medicina veterinara si in cel mai de ajutor caz,informatica. Daca imi puteti da sfaturi sau mai stiti ce job uri sunt cautate, va rog sa ma ajutati.Multumesc!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La SIE.Ce parere ai? In fiecare an se fac recrutari si am auzit ca unii de acolo vin la facultati, sa prezinte in mare ce anume face SIE si sa indemne studentii sa aplice acolo.De ex, SIE a postat un test pentru cei care vor sa devina spioni, poti sa-l faci sa vezi cum te descurci.Iti trebuie (din cate am citit)o inteligenta peste medie, o limba de circulatie internationala(si e ft bine daca ai cunostinte de limbi rare), dispozitia de a face numeroase calatorii ij scopul serviciului. Dupa cum stii, nu ai voie sa spui la altii(exceptand partenera de viata).Ai 2 variante:poti fi agent care opereaza pe teren,care merge in misiuni. Poti sa mergi fie la SRI(adica stai in tara)sau la SIE(unde e cu adevarat interesant,te ocupinde relatiile externe)Sau poti sa te ocupi cu birotica,poti (daca ai cunostinte IT,sa lucrezi pe computer, sa fii creierul din spatele organizatiei...E greu, intr-adevar, nu oricine ajunge, si sunt riscuri, dar e ceva unic.

| Razvan0812 explică (pentru anonim_4396):

Hmm,prietenii cand ma vad imi spun 'hacker'(ma pricep la ict si info),deci chiar e o sugestie buna,mersi, o sa ma interesez, si o sa vad cum si de ce am nevoie, dar daca o sa intampid dificultati, o sa te solicit daca nu te superi in privat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Razvan0812):

Nuu nu ma supar sa-mi zici ce ai mai aflat

| Viitorulapropiat a răspuns:

Din ce-ai enumerat tu, eu as alege armata. Cat despre meserii de viitor, IT ul e in frunte.