| joanna19 a întrebat:

Buna TPU
Sunt intr-o mare dilema cu privire la orașul in care sa studiez. Eu sunt din Ardeal, și deși e departe de casa, îmi doresc sa merg la Iași. Mulți nu văd cu ochi buni aceasta decizie…voi ce părere aveți? Este Iași un oraș "de viitor" și in care merita sa îți petreci anii de studenție? Multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se va compara niciodata Ardealul cu Iasul si sincer, sunt de acord cu toti care ti-au spus sa stai in Ardeal!
Studiaza la Cluj, Oradea, Tg Mures si evita Iasiul, ca nu-i nici o sfaraiala acolo si nici un viitor maret.

| tudorvolcano a răspuns:

Clujul are universități mai bune, din câte știu, învățământ mai de calitate.

Plus că, acum nu mai sunt locuri disponibile în căminele studențești din Iași, cu siguranță va trebui să închiriezi în privat, iar în Iași, sunt sigur că nu ai rude să te ajute, cine știe peste ce oameni dai.
E altceva când vii dintr-un sat din Moldova pentru un liceu mai bun sau pentru facultate, că nu ai alta, și să ai și rude în oraș care să te ajute.

Dar tu, să lași Ardealul, cu frumusețea orașelor de acolo, aerul curat, învățământul cât de cât bun, și oamenii domoli pentru stresul, aerul greu, și viața seacă din Iași?

Sunt ieșean, și am ales să evit cu orice condiție facultățile din Iași, care nu intră nici măcar în top 1000, și nici nu știu dacă poți face ceva cu diplomele de acolo, afară să le folosești ca pe hârtie igienică.

Acum 30 de ani, pe vremea părinților mei, nu se aplicau sancțiuni pentru plagiat, se treceau la greu lucrări cu plagiat, și încă cu notă mare, treceai cursurile ca pe apă, și nu învățai nimic, erau și cazuri cu cei care au terminat medicina și nu știau temperatura corpului uman.

E totuși, un oraș atractiv pentru studenții străini, în special arabi și evrei.
Mare parte din acești studenți străini nu știu o boabă de română, și treceau chiar și acum 8-10 ani cursurile și examenele, care erau în română, punând suta de euro cu foaia de examen, ca să știe profesorul să-i treacă.
Terminau cu note de 10, și se lăudau cu notele lor în țările de origine, unde primeau locuri bune de muncă, că cine verifica ce se făcea în Europa (pe deasupra, erau și plini de bani, și își permiteau să-și angajeze cetățenii pe competențe 0, că oricum munceau petrolul și muncitorii străinii pentru ei)?
În schimb, în UE, cu diploma din România nu făceai nimic, dacă nu făceai cursuri de echivalare, sau poate trebuia să începi de la 0, dacă nu recunoșteau în niciun fel diploma.

Bine, s-ar putea ca situația să se fi îmbunătățit, dar tot cred că au rămas probleme în sistemul universitar.

| tonyc7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbesti numai prostii! Ai fost vreodata in Iasi sa vezi cat de frumos e? Ce sa faca in Ardeal, daca s-a plictisit omul de Ardeal? Mai bine sa se duca in Iasi decat sa vina in jegosul de Bucuresti!

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu are nici o treaba frumusetea orasului cu posibilitatile lui, sau cu oportunitati pentru viitor!
la acest capitol Iasul este mult in urma fata de zona de vest a Romaniei!

| tonyc7 a răspuns:

Amice, eu iti recomand IASIUL cu cea mai mare caldura! Nu te mai lua dupa toti prostii care habar n-au de frumusetea si farmecul Iasiului! Nu degeaba a si fost ales capitala Moldovei! E chiar cel mai frumos oras din intreaga tara, nu doar din Moldova! In IASI vei gasi ceea ce in alte orase nu vei gasi, adica:
- cea mai mare densitate de femei frumoase (doar se stie ca pe moldovence nu le intrece nimeni in frumusete)
- multe cladiri vechi de patrimoniu, unele datand si de sute de ani.
- multe biserici, practic e orasul cu cele mai multe biserici si manastiri, unele din ele fortificate, construite sub forma unor cetati.
- cel mai frumos palat din tara (Palatul Culturii), mai ales ca a fost recent renovat astfel incat ai senzatia ca esti undeva in Franta, langa un mic Versailles.
- cel mai frumos bulevard din tara (Bulevardul Copou unde e si parcul Copou, cu faimosul Tei al lui Eminescu, deci parcul ideal pentru indragosteala si iubit)
- cluburi pe toate gusturile (rock, house, manele, etc.)
- puburi foarte faine unde sa te simti excelent cu prietenii la o bere.
- aeroport de unde sa iei avionul (curse interne) daca vrei sa ajungi foarte rapid acasa.
- bojdeuca lui Creanga din Ticau pastrata exact asa cum a fost.
- Piata Unirii.
- numeroase pizzerii si restaurante de cea mai buna calitate.
- numeroase spatii verzi si strazi/cartiere linistite si multe alte frumuseti la tot pasul.
Deci ALEGE IASIUL si vei face cea mai buna alegere!

| tonyc7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar vorbesti prostii!
Cum sa nu aiba posibilitati si oportunitati de viitor in Iasi daca e al doilea centru universitar al tarii, cu a doua populatie a tarii si capitala regionala?
Ai auzit si de tu,, zona de vest"... Zona de vest e sub Iasi! Zona de vest e tare prin Timisoara, iar Timisoara e sub Iasi ca importanta generala!

| MihaiSpeedster a răspuns:

My friend, asta e o decizie foarte importantă, și nu trebuie luată pe baza opiniilor de pe TPU. 99% dintre păreri vor fi subiective. Gusturile sunt diferite, viziunea despre un oraș e diferită de la persoană la persoană, fiecare își laudă preferatul, unii poate nu au călcat în viața lor într-un anume oraș, dar fac recomandări, șamd. Mergi la Iași, vezi campusul, meri și la Cluj, vezi campusul, și vezi unde simte sufletul tău că e mai bine. E păcat să te pripești așa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana cand Iasul nu va avea infrastructura pe care o are Cj, Tm sau B legata de autostrazi e cam greu sa fie la fel de de viitor ca vestul tarii. Dar asta nu inseamna ca pe baza raspunsurilor de pe TPU trebuie sa iei decizia asta si mai ales nu luand in considerare raspunsurile unor useri precum Ioneasca/AnaMaria/Jassmina/Violleta care probabil nici nu are idee ce universitate exista in Iasi

| Lioana a răspuns:

Eu nu aș lăsa Clujul pentru Iași.

| Cksihja a răspuns:

Te duci să studiezi nu să rămâi acolo așa că poți să mergi oriunde vrei mai ales dacă facultatea pe care dorești să o urmezi este în acel oraș.