| BeatriceMaria98 a întrebat:

sunt intr-o situatie nasoala. ai mei o tin pe a lor ca vor sa dau la medicina, m-am pregatit, deja am toate cartile si materialele pentru la anul ( mama e medic endocrinolog si tata stomatolog ) oarecum ma vor si pe mine la fel ca ei. In fine. Vreau sa dau la actorie dar nu pot, o sa am un scandal monstru cu ei. Am auzit de la o fata ca ma pot angaja la teatru si pot capata experienta acolo? Chiar as vrea sa fac asta. Dar e imposibil sa-i conving.

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Cu actoria ai șanse foarte mari sa mori de foame, trebuie sa te descurci pe cont propriu și sa îți faci rost de proiecte la care e bătaie foarte mare. La teatru nu se câștiga bine, recent zicea Mihai Bendeac ca el a avut salariul 800 lei la teatrul de comedie și știi cât e el de talentat și in câte sute de piese de teatru a jucat.
Părinții tai se gândesc la viitorul tău. Nu trebuie neaparat sa faci medicina, dar poți face o facultate care sa îți asigure o diploma și o meserie din care ai șanse mari sa îți câștigi un venit stabil. Eventual la facultatea de asistente dacă vrei sa fie in domeniul medicinei și sa fie mai accesibila. Iar in paralel in timpul liber poți sa te înscrii la încă o facultate, de teatru, sau sa faci cursuri ori sa te bagi intr-o trupa de teatru, astea le poți face in timpul liber, deci nu trebuie sa dedici tot timpul actoriei dacă te pasionează domeniul asta.

4 răspunsuri:
| Ivy86 a răspuns:

Poate totuși ar trebui sa iei în considerare și părerea părinților. Ei iti vor doar bine.
Nu zic sa renunti la visul tău, dar măcar ști dacă esti bună la actorie? Adică dinafara de prietenii tai ți-a zis cineva ca te pricepi? (ma refer la un profesor sau ceva de genul).
Pentru actorie îți trebuie o anumita vocație și talent, iar ca să trăiești din asta trebuie sa fii foarte bună.
Eu în locul tău, înainte sa apuc sa ma cert cu părinții și sa iau o decizie, as lua câteva ore de actorie și i-aș cere acelei persoane sa fie sincer cu mine, sa îmi zică dacă este pentru mine sau nu.

| BeatriceMaria98 explică (pentru Ivy86):

Nu, mi-a fost prea jena sa incerc. In schimb multi prieteni imi spun ca sunt destul de expresiva. Nu stiu ce sa zic. Stiu ca se mai poate exersa pentru a deveni un actor sau actrita buna dar mi-e frica sa aleg drumul asta. Plus ca mi-e frica si de ai mei.

| BeatriceMaria98 explică:

Buna, multumesc pentru raspuns! Vreau sa te intreb, ma pot baga intr-o trupa de teatru daca nu am experienta?

| Bondarel99 a răspuns (pentru BeatriceMaria98):

Nu stiu exact care e treaba, dar sunt o gramada de scoli de teatru, te duci la una si vezi cu ce se mananca domeniul si apoi te poti inscrie la ce activitati vrei tu, poti sa joci in piese de teatru cu o trupa independenta, poti sa filmezi ceva sau chiar sa regizezi daca esti inventiva, poti merge la petreceri pentru copii, sunt foarte multe posibilitati, iar pentru asta nu e necesar sa pierzi 4 ani in facultate daca ai putin talent.