| 1Hekate1 a întrebat:

Toti zic ca cel mai bine e sa iti urmezi visul in alegerea carierei.Ce te faci daca tocmai visul tau nu il poti implini? Ce faci cand,ceva ce nu tine de tine,ceva ce nu poti schimba, te incurca in obtinerea visului? Poti gasi alt vis daca iti doresti atat de mult doar acel lucru?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Am zis eu sa nu fii trista? Doar ca nu rezolvi nimic.
Sunt lucruri care depind de tine, cum sunt mediile, conditia fizica si alte minuni, felicitarile mele ca te-ai tinut de scoala si nu te-ai ingrasat ca o vacuta.
Dar sunt lucruri care nu depind de tine si pe care nu le poti schimba, Pe-astea trebuiesa inveti sa le accepti ca atare si sa depasesti momentul.
Poate pare dur, dar asta-i viata, nu totul este in puterea si/sau controlul nostru.
De ce sa ai un vis care nu poate fi deindeplinit din motive obiective, independente de tine si sa-ti concentrezi energia intr-acolo?
Sunt convins ca daca ti=ai concentra energiile pe ceva realizibil ai putea avea suficiente realizari si impliniri.
Ti-o spune unul care a pierdut cativa ani din viata din motive similare, crede-ma pe cuvant.
Numai bine!

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Ce poveste incalcita. Da, e cel mai bine sa-ti urmezi visele. Ca sa nu ajungi la 40 de ani si sa te gandesti ca nici macar nu ai incercat si acum e prea tarziu. In plus, daca alegi o cariera pe care nu ti-o doresti, o sa ajungi sa te scoli dimineata cu groaza ca trebuie sa ajungi la servici. Indiferent cati bani castigi.
De ce crezi ca nu iti poti indeplini visul? Gandirea negativa nu te ajuta. Chiar te incurca. Poti face orice si iti poti indeplini orice dorinta daca vrei. Poate nu maine, dar daca muncesti vei avea tot ce vrei si vei ajunge unde visezi. Nu cred ca vei gasi alt vis. Sau daca vei gasi o sa te gandesti mereu la primul pe care l-ai lasat in urma. In general oamenii au mai multe vise. Dar numai unul e cel mai puternic. Pentru acela vei suferi cel mai mult.
Ma intreb ce te impiedica pe tine sa-ti urmezi visul.Ce poate sa te incurce asa rau?

| 1Hekate1 explică (pentru Kriss96):

Visul meu este sa ajung una din astea:Ofiter SRI Sau Ofiter MAI(stiu ca st f diferite, dar ambele ma atrag)...si nu pot face niciuna deoarece am un defect de vedere care nu este admis la vizita medicala si nici nu se poate reface.(astigmatism hipermetropic)...Mersi de raspuns

| CataC a răspuns (pentru 1Hekate1):

Si eu voiam sa ma fac mare fotbalist si cantaret rock, dar n-am nici voce nici mare talent la fotbal n-am fost. Asta-i viata.
Eu zic sa fii realista cand iti alegi cariera, nu realizezi nimic visand la cariere la care nu poti accede, din contra.
Gandeste-te ca-s altii fara maini, fara picioare, nu victimiza si mergi mai departe.
Multa bafta

| 1Hekate1 explică (pentru CataC):

Cum adica visez? Nu inteleg..parca ti-am zis ca vreau sa fiu presedintele Americii.Asta e visare? Ca vreau sa ajung ofiter SRI, sau MAI? Tu asta nu intelegi.Eu ma pricep la a face asta, pur si simplu sunt facuta sa fac asta si nu pot face lucrul carre ik iubesc si ma pricep pentru singurul fapt ca nu am o vedere perfecta? Cui naiba ii pasa e vedere, asta nu inteleg de ce se pune asa mare accent pe asta, oricum am ochelari. Dupa tine ce ar insemna sa fiu realista? Sa doresc sa ajung profesor? Sau alte prostii de meserii fara sens? Nu.La asta poate se gandesc aia cu medii mai mici, nu foartee inteligenti, sau fara posibilitati.Eu invat bine, as avea si ceva bani din partea parintilor care sa ma ajute pe inceput ..deci? Cum sa nu imi doresc sa ajung ceva bine? Mamaa, vreau sa ajung politist MAI, asta da VIS, e atat de greeulaughing)Pai normal ca nu poti ajunge rocker daca n ai voce, dar asta nu intelegi.In muzica cea mai imp e vocea.In SRI sau MAI(poate mai putin in mai) conteaza creierul.Creier am, conditie fizica ok, dar nu am vedere si din cauza asta nu pot.tu nu ai fi trist?

| 1Hekate1 explică (pentru 1Hekate1):

Scz ca am scris atat si scuze pentru greselile de scriere