| ValentinaStoicu24 a întrebat:

Bună tuturor! Am aproape 35 de ani și sunt căsătorită, am un copil și nu lucrez, sunt casnica! Problema este ca multe persoane spun ca este rău că nu lucrez dar soțul meu este programator și ne descurcam cu un copil! Eu am și autism si din cauza asta îmi este foarte greu sa îmi găsesc un loc de munca mai ales ca eu nu sunt deșteaptă în comparație cu majoritatea persoanelor cu autism, eu abia am terminat liceul și bacul l-am luat pentru ca am fost ajutata! Nu îmi place un anumit obiect și la scoala de abia treceam clasa deci nu știu dacă m-as descurca la o facultate! Manichiurista sau coafeză nu pot sa fiu pentru ca sunt cam neîndemânatica și nici ospătar-bucătar tot din cauza neindemanarii mele! Abia pot sa îi gătesc copilului iar de permis îmi este cam frica sa dau! Îmi recomandati sa îmi caut de lucru iar dacă da ce sau dau la facultate?

8 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti putin, sa mai creasca copilul si dupa aceea sa dai la facultate, posibil sa faca reduceri la pensionari.

| LisaJulie a răspuns (pentru kalasnicov22):

Nu crezi ca ai fost putin cam fara obraz cand ai raspuns? Doamna a intrebat destul de frumos?

| LisaJulie a răspuns:

Ce iti place sa faci?

| LisaJulie a răspuns (pentru kalasnicov22):

Si vad ca tu cam raspunzi rautacios la multe intrebari! Oamenii acestia chiar au probleme si au nevoie de sfaturi nu de sarcasm si ironie

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa te angajezezi ca femeie de servici, ca acolo nu-ti trebuie nici matematica nci alte stiinte ca sa faci curat.
In ce priveste facultatea, nu este de tine, fiindca asa cum ai mentionat in topic, nu vei fi in stare sa inveti si nici sa o termini, fiindca-i doar o chinuiala si un stres inutil.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Uite cum ai pus problema:
"Problema este ca multe persoane spun... ".
Trebuie sa vrei si tu sa lucrezi, nu doar de gura lumii.

E bine sa lucrezi pentru tine, sa fii independenta financiar, sa nu depinzi de sotul tau.

"eu nu sunt deșteaptă în comparație cu majoritatea persoanelor cu autism"
Asta crezi tu despre tine?
Eu cred ca esti desteapta. Sotul tau cu siguranta crede ca esti desteapta. Esti casatorita, ai copil, ai o viata de familie. Esti realizata pe plan personal. Cum nu esti desteapta?

Nu trebuie sa fii geniu ca sa ai o slujba.
Exista cursuri de calificare, trebuie doar sa stii ce ti-ar place sa faci.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Vrei sa-ti spun un secret? Toata lumea a fost ajutata sa ia BAC-ul. Se numesc meditatii.

| ValentinaStoicu24 explică (pentru LisaJulie):

Sunt cam indecisa, nu prea stiu, oricum sa am timp si de copil