| petrisor07 a întrebat:

Am o problema care multi tineri o au! Spre ce facultate sa ma indrept, pentru a avea un viitor bun? Sunt in clasa a-12-a la un liceu cam slab din Baia Mare,dar totusi am fost silitor,iar acum ma pregatesc intens pentru bacalaureat! Sunt la profilul Tehnician Proectant CAD! Nu prea i-mi place matematica,dar la romana ma descurc foarte bine,pe partea de literatura,creatie! Sunt foarte flexibil,deci as merge la ori ce profil la facultate, dar sa nu fie foarte greu(gen politehnica)! astept sfaturi de la cunoscatori! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ddoddo a răspuns:

Buna! in primul rand iti urez multa bafta la bac!
Si acum sa zic parerea mea. Sa alegi o facultate care iti place cu adevarat. Sunt multe facultati unde se face matematica gen ASE, finante banci, alimentatie si turism, agronomie si altele... Daca iti place atat de mult limba romana poti da la litere si poti deveni profesor de romana, pentru ca este o meserie foarte lejera. Daca iti place o limba straina in special poti sa fii profesor de romana, profesor de limba aleasa si plus de asta te poti angaja si la un centru unde se fac traduceri. Daca iti place tocitul poti face dreptul, daca iti place sa vorbesti cu oamenii, sa ii asculti, sa dai sfaturi poti merge la psihologie... Acum depinde si de tine ce vrei de la viata!

6 răspunsuri:
| Gogu06 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie. Atat ca nu eram silitor. Am pus in balanta cati bani vreau sa castig si cata munca si timp sunt dispus sa depun. Nu-mi place ce fac, e greu iar cand in sfarsit ajungi sa fii stapan pe un lucru, trebuie sa inveti ceva nou. Nu conteaza ce fac, dar cred ca asa ar trebui sa gandesti daca zici ca nu stii incotro sa te indrepti.

| gabyS98 a răspuns:

La arhitectura e super de super, bafta la bac

| petrisor07 explică (pentru ddoddo):

Multumesc mult, am sa iau in considerare optiuniile talewinking

| petrisor07 explică (pentru Gogu06):

Ai dreptate! iti multumesc pentru sfaturiwinking

| petrisor07 explică (pentru gabyS98):

Merci multwinking

| petrisor07 explică:

Am luat bacul pana la urma cu 7, 66 si acum sunt student la Inginerie si management!