| RW a întrebat:

Buna tuturor. Poti profesa ca doctor/chirurg in alte tari? (cu facultatea de medicina facuta in Romania)

Răspuns Câştigător
| VladAntonio a răspuns:

1ai nevoie de recunoașterea internațională a diplomelor
2 echivalarea studiilor
3 echivalarea residentiatului (după caz)
4 nivelul limbii țării in care vrei sa profesezi sa fie de cel puțin B2
Deci in concluzie DA poți sa profeseze in alte tari cu facultatea in România!

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dupa niște ani de practica si echivalare a studiilor, poate.

| Sami96 a răspuns:

Desigur ca poti. Va trebui doar sa aplici la job prin agentii romanesti in tara respectiva. Vei fi platit mai putin pentru inceput pana prinzi contract pe nedeterminat. Echivalarea studiilor la ministerul educatiei e importanta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, mai usor in UE, mai greu in restul

| JicaContra a răspuns:

DA, sunt doctori din rrrrominica care fac rotatii in Anglia si in 2 saptamani fac cati bani fac timp de un an in rrrrominica

ma rog, erau inainte de pandemie

depinde de tara, si legile tarii, fiecare au alte legi si regulamente de echivalare a diplomei, rezidentiatului, samd

| Adry05 a răspuns:

Da, dar cred că doar anumite facultăți din țară sunt acreditate în afară, cum ar fi cea din București și probabil și cluj și Timișoara

| RW explică (pentru VladAntonio):

Merge si pentru alte facultati?