| DreamyAndBold a întrebat:

Termin clasa a 11a si sunt in dificultate in ceea ce priveste alegerea facultatii. Optiunile mele deocamdata sunt automatica/calculatoare, medicina, farmacie. Imi e foarte greu sa aleg, intrucat sunt la profilul matematica - informatica insa nu pot spune ca matematica, informatica si fizica sunt materii la care excelez neaparat. Nu sunt genul de elev care vede o problema si are idei de rezolvare. Inteleg multe, dar aplic greu daca lucrurile nu sunt predate intr-o maniera cat mai practica si concreta. Oricare ar fi alegerea, ar trebui sa incep sa ma pregatesc pentru bac si admitere. Mi-ar placea deci sa citesc marturisiri din viata voastra de studenti la aceste facultati sau daca studiati la alte facultati sa descrieti modul in care ati facut alegerea si cat de eficient a fost. Va multumesc! Raspunsul care imi pare cel mai util va fi rasplatit!

Răspuns Câştigător
| gd001 a răspuns:

Te inteleg perfect ce simti. Eu ajunsesem la sfarsitul clasei a 12a si nu stiam ce voiam. Inca de la inceputul anului dirigintele ne intreba ce voiam sa facem mai departe. Am inceput cu sociologie/psihologie pentru ca sunt extrem de comunicativa si imi place sa cunosc oameni sa ii citesc si sa ii descopar pana la cel mai mic detaliu. Dar mi-am pus intrebarea" ce o sa fac dupa?", cati si-au deschis cabinete psihologice dupa ce au urmat aceasta facultate. Mai mult, participasem la un studiu al unei studente la psihologie in care mi s-a facut un sondaj de opinie si in urma caruia tipa a trebuit sa faca o concluzie... Nimic din tot acest lucru nu ma caracteriza. Si stiam siigur ca asta va insemna viata mea pe parte de psihologie. Asa ca am ramas la stadiul de a citi carti si a ma documneta singura. Apoi am vrut la Tehnica Dentara ( am uitat sa mentionez ca am terminat profilul Economic). Am inceput si m-am pregatit pentru tehnica, modelam fel si fel de lucruri. Am umblat pe la admiteri tot si nu am intrat. Iar pentru ca nu mai aveam timp sa invat altceva mi-am depus dosarul la UTCN specializarea Inginerie Economica. Si bineinteles ca am intrat pe dosar. Primul an nu a fost cine stie ce. Dar in anul 2 cand faci Organe de masini si gandesti efectiv cum are loc un proces intr-o masinarie, fiecare unde isi are locul, e genial. E super interesant. Sunt ptofesori tineri si faini. In concluzie: Iti vei gasi drumul intr-un final, eu nu am visat niciodata sa fac asa ceva, adr imi place mult ce fac.
Sfatul pe care til dau eu e sa te gandesti ce vrei pe termen lung, facultatea o vei termina oricum, important e ce faci pe urma. Ti-ar placea sa vinzi medicamente? sa faci injectii si sa tratezi oameni? sa scrii un program care sa faca un joc? cat ai vrea sa castigi? te vezi stand la birou 8 ore sau interactionand cu lumea si oferind o mana de ajutor? Parerea mea e ca e cam tarziu pentru medicina, pentru farmacie trebuie sa mananci chimie pe paine iar pentru automatica/calculatoare e numa bine. Ai studiat acel profil, in continuare o sa mai studiezi doar 3 ani. La 21 de ani o sa ai un job bine platit si de viitor. E un job in care poti lucra si de acasa. Puneti aceste intrebari si daca char nu te-ai lamurit vorbeste cu cineva si stai o zi pe langa un farmacist, pe langa un medic sau un IT-ist. Mult succes si bafta la BAC!

5 răspunsuri:
| GHoST013 a răspuns:

Sincer sa-ti spun eu am invatat pentru bac o noapte, noaptea dinaintea bacului pentru fiecare proba. Iar pentru admitere o zi. Te sfatuiesc sa nu faci asta dar pot sa-ti spun ca ai timp sa te decizi.
In schimb la medicina ai nevoie de multa practica nu de teorie pentru ca trebuie sa operezi cand termini facultatea.
Facultatea este un loc frumos, o sa cunosti oameni interesanti persoane misto. Stilul de predare nu este identic cu cel din liceu, difera total. Oamenii sunt complet diferiti.

| DreamyAndBold explică (pentru gd001):

Merci mult. M am gandit mai bine si ai dreptate. Oricum nu sunt genul de persoana exagerat de comunicativa sau care vrea sa faca totul pentru altii, deci farmacia si specialitatile medicale care presupun mult contact cu pacientii nu mi se potrivesc. Imi place sa privesc mereu lucrurile ca fiind in stransa legatura unele cu altele si sa mi dau seama de principiile de functionare pentru lucruri. Prima mea intrebare atunci cand fac ceva e daca o sa functioneze, in plus sunt autodidact in mare parte. Invat cel mai bine din tutoriale si diverse explicatii scrise sau auzite pe care apoi le reformulez singura pana mi le insusesc si incerc sa le gasesc aplicabilitatea. In general nu imi place si nu prea reusesc sa invat lucruri care nu au o importanta practica.
O sa aleg politehnica. Multumesc mult!

| gd001 a răspuns (pentru DreamyAndBold):

Sper ca tot ceva cu IT, pentru ca sunt profile moarte ca sa zic asa. Multi termina poli dar degeaba. Urmeaza treaba asta cu IT-ul din cate ai zis cred ca o sa ti se potrveasca. Iar daca o sa ajungi vreodata ca si Mark Zuckerberg sa imi dai de stire poate prind si eu un post de economist/ inginer de sistem ceva pe acolo. Hahahha. Succes!

| DreamyAndBold explică (pentru gd001):

Iar sunt indecisa... parca nu sunt genul de fata care sa mearga la poli. Nu stiu... daca ma gandesc 3 zile ca merg la poli, intru intr o stare de apatie, am dureri de cap efectiv, parca e asa greu, devin trista parca.

| gd001 a răspuns (pentru DreamyAndBold):

Atunci mergi la FSEGA la Informatica Economica. si ii si info