| elmeksadin a întrebat:

Buna,va rog sa îmi dați si mie un răspuns. Este normal ca un lucrător comercial să introducă în sistem facturi si mai ales să facă comenzi la toate produsele intr-un magazin? Sa mai facă si curățenie în tot magazinul...+altele

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Este foarte normal dacă magazinul e mic și are 3 angajați în 2 ture pe zi.
Ce spui tu face șeful de magazin numai la magazine mari unde este șef de magazin care doar asta face - să introducă în sistem facturi SI mai ales să facă comenzi la toate produsele intr.un magazin

7 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

La ce ai întrebat mai trebuie 1 om angajat pe lângă ceilalți să facă ce ai spus.
Dacă magazinul e mic așa se face când sunt 2 persoane pe tură
- 1 lucrător comercial de pe fiecare tură face și treaba șefului de magazin
- când face asta stă la casă celălalt
Amândoi angajații sunt lucrători comerciali și
- deschid magazinul
- aranjează marfa în rafturi
- sunt casieri pe rând
- 1 din ei face ce ai spus și dă comenzi la furnizori

| elmeksadin explică (pentru anonim3247):

Da,am înțeles. Mulțumesc.

| anonim3247 a răspuns (pentru elmeksadin):

Mai e un avantaj la angajatul care face și ce ai spus tu - 1000 lei în plus la salariu și ajunge la cam 3800 lei.

| anonim3247 a răspuns (pentru elmeksadin):

Pentru un patron e mai rentabil să plătească 2000 lei în plus la 2 angajați decât să angajeze șef de magazin cu 3000 lei net și brut vreo 5500 lei.

| elmeksadin explică (pentru anonim3247):

Da,așa e, ai dreptate, dar uite că,, trage'' pe noi.SI trebuie să știm legea ...codul muncii mai bine că sa putem sa le spunem drepturile...acum o sa mai vedem

| UserRo10 a răspuns:

Prima si prima data te uiti in CIM (contractul individual de munca) sa evzi ce ai semnat. Dupa pui in balanta banii primiti pe munca prestata si mergi la renegocieri. Pentru un maazin mic e normal sa faci tot ce e mai sus, dar cu negocierile si pretentiile salariale expuse angajatorului

| elmeksadin explică (pentru UserRo10):

Am înțeles, ok. Mulțumesc