| Anonim20000000 a întrebat:

Buna! Verisoara mea este la facultate(anul 3) dar nu ii place acolo. Nu stie ce sa faca. Ea crede ca daca renunta acum si incepe o alta facultate nu o sa reuseasca in viata si ca lumea o sa vorbeasca despre ea. Ce sfat i-ati da?

Răspuns Câştigător
| OmBanal33 a răspuns:

Daca tot a ajuns in anul 3, sa se mai chinuie un picut si sa o termine, dupa aceea este libera sa faca ce vrea, sa faca o alta facultate, de ce nu...
De asemenea, de ce sa faci ceva sau sa nu faci ceva de "gura lumii"

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea e, vrea altceva in mod special? Că altfel dacă nu are o alta direcție măcar termina facultatea asta și are o diplomă.

| Frank51 a răspuns:

Să revină cu picioarele pe pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Unii din noi nu suntem analfabeți funcționaliwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Dacă îți arat contul bancar îți ia mintea razna laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Mașina de la profil am vândut-o în 2018 "vărule", ești prea naiv pentru secolul ăsta laughing

| Lioana a răspuns:

Daca tot a ajuns pana in anul 3 e pacat sa renunte acum. Ar fi bine sa mai stea un an sa o termine apoi poate face a doua facultate daca vrea alt domeniu.

| flixbuster a răspuns:

Daca facultatea e de 3 ani (deci e in ultimul an) sa o termine si sa isi ia licenta. Diploma aia nu e importanta daca o ai insa daca nu o ai s-ar putea sa iti para rau la un moment dat. Apoi se poate inscrie la un master undeva pe gustul ei.

| goguPatent a răspuns:

Sa termine facultatea și să se apuce de alta daca vrea ceva anume, oricum o plătește pe a2a

| DeMicUnCălător a răspuns:

Sfatul meu este să termine ce a inceput.
Cunosc mai mulți oamenii maturi care au terminat trei facultăți și n-au nici un servici că sunt bătrăni să-i mai angajeze cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să facă ce dorește și visează ea. E viața ei nu a celorlalți.

Se poate gândi însă doar la efortul depus, de până acum, adică dacă e în anul 3 ar mai avea puțin și termină, după ce termină ar avea o diplomă. Diploma aia valorează și nu prea.

Spre exemplu dacă ar avea un vis concret și ar avea și pașii de a ajunge acolo, poate diploma aia nu valorează, dar dacă nu are nimic concret în minte, mă refer fix acum în prezent, de ce să dea totuși cu piciorul la o diplomă.

Și să spunem spre exemplu iar că visul ăla se materializează într-o afacere bună, dar într-o bună zi dă faliment, diploma aia și poate și ceva experiență și în domeniul ăla, ar ajuta-o la ananghie.

Dar în final e viața ei și orice decizie ar lua, ar trebui să ia decizia ei, să știe că orice a ales, ea a ales. Altfel nu va trăi nici conștient și va tinde să de a vina mereu pe altcineva că a determinat-o să aleagă x sau y lucru.

Deci alegând ceva decis de ea, va fi mai conștientă de alegere și va deveni mai asumată în viață, oricare ar fi decizia ei.