| Anonimul151 a întrebat:

Bună, voi ce ați alege dintre cele trei domenii în care sa activați ( în turism ). Și de ce?

Din septembrie voi merge pe turism, în clasa a 11 a. Și atunci când voi acea practică voi avea de ales între cele trei variante și nu știu ce ar fi mai ok. Astfel încât să și învăț ceva. Pentru că cât am pe turism și alimentație ( învățământ profesional ), și din a 9 a pana acum în a 11 a am făcut practica la un anume restaurant, nu prea am învățat nimic.

Pentru că vreau să continui liceul, aș vrea să aleg o variantă, mai ok unde știu că aș învăța ceva...

Voi ce ați alege din variantele de mai jos și de ce?

1. Agent de turism
2. Recepționer ( la hotel )
3. Camerist

4 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Ai pus "agent de turism" de doua ori. Care este de fapt a treia varianta?

| Anonimul151 explică (pentru Dragobeta):

Da, acum am observat. Mersii că mi ai spus.

A 3 a variantă ar fi camerist. ( tot la hotel )

| MistarGoGu a răspuns:

Cu agent de turism SOMEZI! Toată lumea *( pana la 40 ani ) cam face rezervări pe platforme de specialitate *( booking, AirBnb!) Poate cei trecuți bine de 50-60 care nu le au cu tehnica merg la agenții sa vorbească fizic cu un agent!
Ca recepționer ai avea un program flexibil *( depinde de hotel ) sa îți faci și tu treburi personale sau poate alt job part-time pentru bani în plus

| Anonimul151 explică (pentru MistarGoGu):

A 3 a variantă ar fi fost camerist. Doar că nu am trecut-o. Din din greșeală am trecut de 2 ori agent de turism...

Și eu am avut în gând ideea asta de agent de turism. Dar acum nu prea aș vrea pentru că nu se face mare lucru... Plus că poate nici nu aș învăța ceva. Dar, da e și variantă pe care ai spus-o tu.

Acum sunt între receptioner sau camerist.

Dintre acestea două aș alege și eu receptioner... Pentru că există mai multe avantaje.

Plus că se poate lucra de oriunde din țară, pentru că majoritatea oferă și cazare la hotel... Plus că prinzi mai multă "experiența" în domeniul respectiv...

În orice caz voi vorbi și cu profesorul de practică, atunci când va începe liceul, când va fi practică. Dar, acum am cerut niște păreri...