| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Buna! Voi ce ați alege dintre o carieră în cadrul MAI sau a fi profesoară? Motivati raspunsul, va rog.Sunt indecisă. Acum trec a 12-a și sunt pasionata de scris, de interpretat texte, dar totodată, îmi place inclusiv statutul din MAI. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| anuta1992 a răspuns:

Poti alege chiar si MAI, si facultatea in acelasi timp, dar la fara frecventa. Asta iti va ridica si gradul in MAI dar si salariul. Daca nu ma insel la 45 de ani/50 ( repet daca nu gresesc) se termina aceasta meserie, iar dupa, ai putea preda lejet in scoli, sau a da meditatii avand facultatea de litere

11 răspunsuri:
| margota a răspuns:

Eu as alege profesoara, tot pe principiul ca îmi place sa scriu și sa citesc! happy

| Lukasssz a răspuns:

Hmmmm, as alege armata!

| anuta1992 a răspuns:

Buna! Parca ma vad pe mine cu intrebarea aceasta!
In situatia asta am fost si eu chiar anul acesta.
Si am ales profesoara.
Toti o sa te indrume catre MAI cu siguranta, fiindca salariul este mai mare, o munca respectata cumva, insa ca profesora. posturi mai greu de gasit, examene pe fiecare an fiindca nimeni nu o sa iti dea catedra. Insa eu vreau sa schimb cumva invatamantul, sau macar cu mine, la ora mea, elevii sa fie oameni ci nu ce am vazut in liceul unde eu am fost. Depinde de tine cum vrei sa traiesti pe viitor happy succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru anuta1992):

Frumos si inteligent raspuns, multumesc de idee!

| anuta1992 a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Cu mare drag :*

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru anuta1992):

Buna!
Exact, este la fel si in cazul meu, de aceea, m-am gandit sa aflu niste opinii pertinente si de aici?
Sincera sa fiu, mi-ar surade mai mult ideea de a fi profesoară, fiindcă ora se poate desfăsura in modul propriu, nu primești ordine, in mare parte, cum este in cadrul MAI.
Totodata, cred ca ne fascineaza, intr-o oarecare masura si statutul, acesta ar putea insemna un factor decisiv, dar, totusi…înainte pasiunea, nu? Cititul si scrisul nu prea se incadreaza intr-un tablou al poliției prea mult, cel putin așa mi se pare din exterior.
Apropo, ce profesoara doresti sa fii?

| gabicoo a răspuns:

Giuliana tată!
Îți dau exemplul meu: 5 ani de facultate făcuți pe bune pe vremea lui Ceaușescu (șef de promoție) + 28 ani de învățământ + loc de muncă = o școală mizerabilă și insalubră din mediul rural populată de analfabeți funcțional (la porfesori mă refer - că despre elevi nu are rost să povestesc) + două boli cronice + salariu de rahat = 3500 lei/lună!
Colegul meu de bancă din liceu: băiat bun dar prost ca noaptea = abia a luat bacul după 90' (după 8 ani de la terminarea liceului), devenit "pulitzist" după revoluție - cu pile și mălai, trai bun în caliate de organ al statului, pensionat la 46 de ani, pensie 4500 lei!
Tu ce alegi?

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru gabicoo):

Da, aveți dreptate, ați ales invatamantul din pasiune?

| anuta1992 a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Fa ce simti, si ce o sa te faca fericita. Sa comunici cu oamenii sa ii inveti lucruri noi, asa cum poate tu ti-ai dorit sa fii invatata si nu ai avut poate cum si de la cine.
Profesoara de geografie. Voiam sa aleg chiar si franceza-romana avand nivel mare in aceasta limba, dar cum ziceam..la noi nici limba asta nu e apreciata

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambele sunt joburi pentru trintorii care vor avantaje pe spinarea celor care chiar muncesc. Desigur ca exista si unele exceptii, dar mult prea putine. As alege MAI daca as sti ca ajung sa prind misiuni in strainatate sau chiar sa fac ceva misto, nu sa ajung sa frec maciuca prin vreun birou si sa ma pensionez la 45...