| Mădălinamadaa a întrebat:

Vreau să dau la drept, ce medie trebuie să ai?

Răspuns Câştigător
| Ivy86 a răspuns:

Ai nevoie doar de bacalaureat. Oricine intra la drept. Dacă nu ai medie mare intri la cu plata, te pui și înveți bine și automat treci la fără plata (asta e la stat).
La privat accepta pe oricine a realizat performanta de a lua BAC-ul.
Bafta.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

LA drept unde? Mai MENTIONATI SI VOI ca nu la toate facultatile de drept sunt aceleasi cerinte. La Bucuresti de exemplu se intra pe admitere si bacul are un procent mic sau chiar deloc.
Nu conteaza atat de mult cat e media, incearca doar sa obtii una cat mai mare. Pana la urma media depinde de ceilalti candidati, ca nu se impune o cifra la intrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Ca sa intri la Drept, iti trebuie o media mare!
Bafta!

| Ivy86 a răspuns:

La privat se intra cu orice medie de trecere numai locuri sa fie.

| Mădălinamadaa explică (pentru Ivy86):

La privat? :/

| Mădălinamadaa explică (pentru Ivy86):

Cam cât ar costa la cu plată?

| Ivy86 a răspuns (pentru Mădălinamadaa):

Eu pot da exemplu doar Facultatea de Vest din Timișoara unde anul trecut au fost 125 locuri la buget (ultima medie fiind de 8, 48) și vreo 500 la cu taxa (nu știu ultima medie dar am văzut un admis cu media 6, 20).
Media din cate am văzut se calculează 50% bac +50% test lingvistic.
Nu știu prețuri, oricum acestea difera în funcție de zona și de facultate.
Daca chiar vrei sa dai la drept atunci cauta niște facultati din orașul tău și da niște telefoane pentru detalii. Plus tu dacă intri la cu taxa, la o facultate de stat, poti invata bine și in următorul an (sau semestru nu mai știu exact) poți trece la fără taxa.
Spor la învățat.

| Mădălinamadaa explică (pentru Ivy86):

Mulțumesc frumos