| Andreeaks a întrebat:

Bună, vreau să dau la liceul de arte plastice, îmi place să desenez în creion cel mai mult.
Nu știu la ce profil ar trebui să dau să nu aibă materia mate.
Ce materii se fac la acel profil?
Câte ore? Ce aș putea deveni dând la acel profil trebuie și facultate?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Depinde si de scoala din ce oras este:

https://colegiul-carmensylva.ro/......-plastice/

| cristi202 a răspuns:

Vrei sa scapi de mate, de care ne izbim mereu in viata de zi cu zi. Dar, dincolo de arta, nu stii ca orice lucrare artistica reusita (desen, pictura, sculptura) isi are rigorile ei matematice. Iar daca dau un exemplu clar, cel al "numarului de aur" in pictura si nu numai, cred ca, dat fiind ca nu le ai cu matematica, te cam las in ceata... Ai nevoie de matematica daca vrei sa faci scoala serios la arte. Daca doar vrei sa desenezi ca un copil, merge si fara ea, dar nu la scoala de arte. Dar sa nu te astepti la rezultate serioase. Deci, ia cartea de mate si pune-te si fa din mate dintr-un punct slab al tau unul forte. Stiu, nu e usor deloc, dar nici "Mona Lisa" lui daVinci nu a aparut peste noapte.

| dinaprilie a răspuns (pentru cristi202):

"Bai" Cristi..nu se regaseste la toti pictorii acest lucru.da/o dreacu..sti si tu lucrul asta sti si ea. daca din desen iti poti asigura traiul atunci deseneaza cat te tin "creoanele".

| cristi202 a răspuns (pentru dinaprilie):

Stiu ce zici, dar ea vrea la arte, unde ce zic se regaseste din plin.
Iar la noi, daca vine vorba de trait din arta, se moare de foame, putini reusesc, pentru ca investitia in materiale e scumpa, si, fara scoala, iti trebuie o doza serioasa de talent, si sa simti ce cere "piata" (nu neaparat lucrari de valoare), ca sa reusesti. De se traia din arta la noi, eu unul, care am talent, ma ocupam doar de asta, si azi eram poate milionar. Stiu un sculptor batrin, cu niste lucrari superbe, are cateva postate pe la banci sau institutii publice, si, cu toata scoala, experienta si talentul sau, la noi abia mai vinde cate ceva, cel mai mult vinde in strainatate. Dar acolo nu merge daca nu esti bun cu adevarat.

| dinaprilie a răspuns (pentru cristi202):

Este un punct de vedere..valid in multe situatii.