| Anaasstasssssiaa a întrebat:

vreau sa ma spun ca la liceul sunt la profilul de filologie, nu mi-a plăcut partea realista și eu de foarte mult timp îmi doream ceva pe baza juridică, judecător sau procuror, însă acum mi-am dat seama ca e multă bătaie de cap, facultatea e grea și puțin m-a demoralizat asta. Ce sa fac? Alte meserii bine plătite știți? Sa fie pe baza profilului meu... niște meserii de birou preferabil

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Poti sa mergi in continuare la drept si sa înveți avocatura pe ce specializare ti se pare mai usor(penal, civil, comercial etc), Poti fi mediator(Asta daca ai cursul de specializare si poti fi mediator cu orice diploma de licenta, nu neapărat în drept). Poti fi executor judecătoresc sau chiar notar. Dupa 5 ani de experienta in domeniul dreptului, daca procedezi, poti da examenul de admitere in magistratura si sa devii din avocat spre exemplu, procuror sau judecător. Iti va fi mult mai usor sa devii magistrat fiindcă vei fi foarte bine pregatita. De asemenea, toti cei care profesează în drept 5 ani pot deveni din avocati norari sau executori ori ce doresc ei, daca dau niste diferente. Ai posibilitatea ca facand dreptul sa devii grefier sau daca faci scoala de grefieri si sa lucrezi judecătorie sau procuratura. Alegerea iti apartine.

7 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Regula de aur: banii multi vin in urma livrarii de valoare inalta. Un angajat poate livra valoare inalta prin studii de specialitate + experienta in acel domeniu.

Nimeni nu da bani multi pe absolventi de liceu sau absolventi de o facultate de literatura sau socio psiho

Din familia umanista, tot dreptul ar fi mai bine platit. Dar dupa ani multi de munca pentru a invata si dupa ani multi in domeniu. Toate joburile de entry level din toate domeniile sunt oricum prost platite raportst la volumul de munca depus. Asta e. Cei fara studii indeajuns de multe si fara experienta destula raman acolo, pe entry level ani in sir. Ciuciu bani multi la salariu fara ca si tu sa investesti ceva intai (timp si bani).

| Speranta12 a răspuns:

Si tot legat de drept, gandeste-te ca te lucreaza aia bine pentru banii aia ce ti da.

Pt orice post bine platit, te muncesc aia mai sus de tine de te rup.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Muncă puțină și bani mulți? Nu există.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Donsavas):

Îmi poți spune mai multe despre executor judecătoresc?

| Donsavas a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Acesta executa hotararile judecătorești pe care le pronunta judecătorul. Nu sta doar la birou. Se si deplasează.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Donsavas):

Și am nevoie de magistratura?

| Donsavas a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Nu