| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu cateva sfaturi. Sunt clasa a 11-a, la profil real. Inca nu stiu la ce facultate sa dau si asta ma enerveaza rau. Mi-as dori sa gasesc ceva pe placul meu. Acum cateva luni ma gandeam la medicina, dar nu, nu e pentru mine. ASE-ul...sa fim seriosi...Romania e plina de ASE-isti. Poli- sincera sa fiu, chiar daca sunt la real, nu prea le am cu fizica. Ce sa fac? La ce sa dau? Ce sa aleg? Mi-as dori sa gasesc o facultate care sa imi placa si dupa care sa imi pot gasi un job cat de cat bine platit. Mi-as dori sa termin facultatea la Bucuresti (stau cam la 80 km de Bucuresti). Va rog, cat mai multe raspunsuri si cu argumente. Multumesc!

3 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna Madalina! Stiu ca pentru unii va suna ciudat, insa parerea mea este ca trebuie sa te orientezi spre ceea ce ti-ar placea sa studiezi, nu neaparat spre ceea ce se cauta. Crede-ma...chiar este important. Nu trebuie sa sa te izbesti mereu de gandul ca "aaa m-as face jurnalist, dar nu se cauta sau se castiga putin". Nu. Mai intai trebuie sa te gandesti la ce-ti place, si apoi la oprtunitatile de angajare.
Si daca vrei si o altfel de parere, ai putea sa te orientezi spre informatica. It-stii sunt foarte cautati in Romania, castiga foarte bine si nici nu depun cine stie ce munci grele.
Oricum, orice ai face, alegerea iti apartine in totalitate si incearca sa nu te lasi influentata de unul si de altul.
Numai bine si multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndraNicoleta):

Sunt de acord ca trebuie sa ma orientez spre ceea ce imi place,insa asta e problema: nu stiu ce imi place! Nu stiu ce as vrea sa fac. Iti dai seama, mi-ar placea sa am un job unde sa nu fac cine stie ce si sa castig bine, insa.cam greu. Stiu ca in it ar fi bine, insa nu prea imi place informatica.Mi-as dori mult sa fac ceva care sa imi placa si de unde sa castig bine.

| AndraNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, atunci trebuie sa descoperi exact ce materii iti plac si sa gasesti facultatea care le include happy.