| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Acum urmează să fac a8a, în România.
Aş dori să merg la liceu în Italia, ştiu Italiană.
Cum funcţionează la ei? Va trebui să repet anul? Voi da examene?

Răspuns Câştigător
| HelpMeNow a răspuns:

Vei da un examen acolo, sa vada in ce clasa te pune happy, ca nu vei fi tot intra 8-a, daca stii bine materia pana intra 7-a, te va baga in a 10-a big grin

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va trebui sa repeti anul. Oricum, scolile din vest au materia cam cu un an in urma noastra. Dar e posibil ca pe linga examenele de admitere sa trebuiasca sa dai examen de limba italiana.

| BMadalin1992 a răspuns:

Eu stiu ca daca te duci intr-o alta tara si aici esti a8a,acolo o sa fii a 10 a, nu repeti nici un an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HelpMeNow):

Si voi sări peste a 9-a?

| HelpMeNow a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pentru ca la ei educatia este mai intarziata, tu faci intra 7-a ce fac ei intra 8-a, a 9-a... de aia treci in a 10-a happy