| ClaudiuAdrian23 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare legată de loteria vizelor, în caz ca am câștigat la loterie, obțin viza, în jur de câți bani sunt necesari pentru plecarea în State(chirie, mâncare etc, de găsit o slujba nu e problemă în cazul meu)? Doresc răspuns de la persoane care au fost sau care sunt acolo, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Păi în NY este aproape imposibil să găsești o garsonieră decentă sub 1700 de dolari pe lună. Decentă în sensul că nu trebuie să blochezi noaptea ușa de la intrare cu canapeaua.

Mai adaugă cheltuieli de bază de 1300 de dolari pe lună (utilități, mancare, transport, diverse ) și rezultă că ai nevoie de 3000 de dolari pe lună doar pentru strictul necesar.

Evident că suma asta nu acoperă și ieșiri la restaurant, vacanțe, asigurări de sănătate, automobil, etc.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu spui unde ai de gând să locuiești (oraș, stat), întrebarea nu are niciun sens. Statele Unite sunt țara cu cele mai variate costuri de viață din lume.

Dacă vrei să locuiești în Manhattan, ai nevoie de cel puțin 5000 de dolari/lună ca să te poți întreține cât de cât. Dacă vrei să locuiești într-un orașel din Wyoming, probabil te descurci și cu 1500 de dolari/lună. Ca regulă generală, cu cât un loc oferă mai multe oportunități, cu atât costurile sunt mai mari.

De curiozitate, de ce spui că " în cazul tău slujba nu e o problemă"? În ce domeniu ești specialist și cât de impresionant îți este CV-ul? Nu de alta, dar s-ar putea să ai o surpriză și să afli că americanii nu sunt chiar atât de ușor de impresionat cum ne place să credem...

| ClaudiuAdrian23 explică (pentru johnnny123):

Sunt în domeniul informațiilor, la noi SRI. ȘI vreau sa locuiesc în New York, dar nu zona Manhattan, Manhattan este zona celor bogați, vreau într-un apartament de nivel medium, cu timpul ma acomodez.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ClaudiuAdrian23):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai lucra tu pentru SRI sau in IT, judecand dupa intrebarile anterioare, unde se vede ca nu prea ai cunostinte avansate, de instalare a unui simplu sistem de operare.
Daca intr-adevar lucrai pentru SRI, nici nu indrazneai sa pui asemena intrebare aici.

| Bizon95 a răspuns (pentru ClaudiuAdrian23):

Daca lucrai in SRI nu te primeau la loteria vizelor, te luau pe sub mana sau nu te lasa DELOC sa intrii in tara la ei, pentru ca te considera spion

insa nu asta e cea mai tampita chestie ci faptul ca daca erai SRI nu ai fi spus NICIODATA ca esti SRI... tocmai d'aia!