| cin a întrebat:

Buna ziua,
Au mai fost persoane care au lucrat la EON și au anunțat demisia fără sa respecte acele 20 de zile lucrătoare?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu pățești nimic dacă nu respecți preavizul, doar în cazul în care ești sancționat disciplinar ți se trage din ultimul salariu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are intrebarea ta, in situatia in care tu nu ai semnat nici un contract de angajare cu EON si nu ai lucrat deloc la ei?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plecare fara preaviz se face in doua cazuri

cand esti in prerioada de proba
sau
cand cazi de comun accord cu angajatorul.

asa ca situatia difera de la angajat la angajat. Dar fiind o companie asa de mare nu cred ca sta nimeni sa negocieze cu angajatii in parte asa ca toti trebuie sa respecte contractul si legea.

| cin explică (pentru suntserios):

În perioada de preaviz se poate lua medical in cazul in care am probleme medicale?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cin):

Oricand iti poti lua medical. Nu stiu sa iti zic sigur, dar medicalul nu cred ca se scade din zilele de preaviz.