| carmen166 a întrebat:

Care este salariu pentru un agent de vanzari cu 4-5 judete acoperire? Sau care este partea fixa cuvenita si cam cat la suta din vanzari reprezinta procentul pentru comisionul din vanzari? Multumsc.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu exista sume standard, in vanzari salariul se negociaza. Totul depinde de firma la care mergi. Poti avea 1000 ron sau poti avea 2500. La fel si la procent, dar acolo faci o greseala, nu se da procent din vanzari, ci procent din incasari (daca te uiti atent exista o diferenta).
Salariul e o combinatie intre salariul fix (care e de obicei mic) + procent incasari + bonusuri daca iti atingi targetul. Targetul poate fi pe luna, pe trimestru, sau la firmele mai mari de distrubutie pe produs. Spre exemplu tu poate vinzi printre altele si produse din gama Coty, iar Coty o sa-i zica firmei la care tu lucrezi ca va da luna asta un bonus in bani sau obiecte agentilor care activeaza 20 de firme noi pe produsul... COTY CHANSON d`EAU 100ml.
Cam asa stau treburile in mare. Oricum, daca nu stai bine cu nervii eu zic sa nu te avanti in asa ceva. La o firma care te va plati bine vei lucra peste 12 ore pe zi.

Ah, ca o completare, pot sa zica si asa: 0. 2% din incasari neconditionat, iar daca atingi targetul primesti 1%. Acel target nu e facut sa fie atins. Daca din prea mult zel il atingi totusi, luna viitoare va creste automat ca sa nu-l mai poti atinge. E chestie de motivare, morcovul care te tot atrage facandu-te sa crezi ca ai sanse sa-l mananci.
Am lucrat in vanzari si am prieteni in vanzari. Eu sunt momentan somer si lefter, dar sunt cu mult mai fericit decat ei. Un amic iese din casa la 7. 30 dimineata si intra inapoi la 21. 30.

| rserpu a răspuns:

Agentii de vanzari de obicei lucreaza pentru comisioanele acordate. Daca intri aici: www.webmoneyhq.ws Aici agentii afiliati au 10% comision de pe fiecare client care il atrage in companie. Adica 1$. Pentru a afla mai multe, vizionati filmuletul. Avanajul este ca lucrezi de acasa 1-2 ore/zi.

| LauraNica92 a răspuns:

Tata lucreaza ca agent de vanzari la o firma de produse 'tratament' pentru plante [pesticide, insecticide etc.]. 3 judete. Si are salariu de 1000 de euro. Comision, nu mai stiu exact, in jur de 10%.

| comedy a răspuns (pentru LauraNica92):

Ce liceu are? ce profil? facultate? te rog! mersi