| TeckTonik997 a întrebat:

Buna ziua!
Care sunt facultatile recunoscute in cadrul politiei, respectiv penitenciarelor? Din ce am auzit, un agent cu facultate are spor la salar considerabil si doar daca are facultate poate participa la concurs pentru un post de ofiter.
Un vecin care din agent a devenit ofiter la penitenciar are dreptul dar am auzit ca acesta nu ar mai fi cautat si s-ar cauta psihologia sau administrarea afacerilor.

3 răspunsuri:
| MadagasHardwell a răspuns:

Academia de politie "Alexandru Ioan Cuza " din Bucuresti pentru ofiteri iar pentru subofiteri Scoala de agenti de politie "Vasile Lascar " din Campina.
FACULTATEA DE POLITIE

Facultatea de Poliţie pregăteşte ofiţeri de poliţie şi penitenciare, licenţiaţi în domeniul fundamental de ierarhizare ( „Ştiinţe sociale", ramura de ştiinţe "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", domeniul de ierarhizare "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", domeniul de licenţă "Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică", specilizarea "Ordine şi siguranţă publică", cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile), învăţământ de zi și fără frecvență.

| TeckTonik997 explică (pentru MadagasHardwell):

Bine. Asta stiam. Dar poti sa devii ofiter si altfel. Scoala de agenti, gen Campina, Dragasani, Tg Ocna+facultate+examen concurs=ofiter

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti urmari pe siteul lor. Aici nimeni nu te poate ajuta: http://anp.gov.ro/870