| VElena1 a întrebat:

Buna ziua! Daca lucrez in afara( o luna cu o luna),pe vapor.Pot si in tara in luna cand sunt libera, contract de 8 ore? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc, fiindca nu te va angaja nimeni permanent doar pentru 1 luna, sau cu munca din 2 in 2 luni.
Dar poti sa te angajezi ca contractor, zilier sau part-time la gradini, la serele de flori sau legume, la diverse companii care au nevoie de sezonieri sau munca ocazionala, poti face chiar livrari cu UBER, Bolt sau taximetrie, evident ca trebuie sa-ti faci o forma legala ca sa poti da facturi si chitante la clienti si lucra legal, iar forma cea mai smpla este sa-ti iei o autorizatie de PFA (Persoana Fizica Autorizata).

| adryang78 a răspuns:

Dacă găsești un domeniu în care poți lucra astfel, da. Legea nu interzice cumulul de contracte, mai ales dacă timpii de lucru nu se suprapun.

| VElena1 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc!