| cin a întrebat:

Buna ziua!
La un program part-time, câte ore trebuie lucrate intr-o luna? 80 sau 88?
Luând in calcul ca pe contractul de munca scrie 20 de ore la săptămâna.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

4 ore pe ziua lucratoare din luna respectiva, dooh...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum scrie în contract.

| SharpEagle a răspuns:

Part-time inseamna ca nu e norma full, adica 40h/sapt.
Ar putea fi oricare din valorile mai mici de 40h/sapt si asta scrie in contract, in functie de cum s-a negociat si stabilit la anagajare 35h, 30h, 25h etc).
Daca ai 20h pe saptamana, ai putea sa ai fie 4h/zi (musai) sa sa poti agrea cu angajatorul repartizarea lor altfel, de ex 3 zile cu cate 5h si doua zile cu cate 2.5h sau in diverse combinatii. Iar detaliile astea fie le specifici in contract, fie la mica intelegere, dar e bine sa ai un raspuns scris, de exemplu intr-un email.
O singura observatie/inconvenient: daca faci un accident de munca intr-un interval care nu e in cel specificat in contract sau in alte norme interne/regulament ca si program de lucru, nu mai poti cere despagubiri de la ei.

| Frank51 a răspuns:

La 4h 20h/săptămână
La 6h 30h/săptămână

| cin explică (pentru SharpEagle):

Eu am semnat la 1 Septembrie un contrat pe o perioada determinata de 3 luni și in contrat scrie ca trebuie sa am 20 de ore la săptămâna asta însemnând 80 ore la luna, iar când am vorbit cu ei mi au spus ca trebuie sa am 88 de ore pe luna, ca și cum alea 8 ore trebuie sa le fac in plus ca sunt part-time, iar dacă eram la 6/8h nu era necesar.

| cin explică (pentru SharpEagle):

Ei mi au spus ca norma întreaga de 8 ore înseamnă 176 de ore pe luna, adică 22 de zile lucrătoare, iar cu jumătate de norma vin 88, cu toate ca in contrat scrie 20h la săptămâna.