| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Lucrez la un market, recent m-am intorc dintr-un mic concediu. Avand doar un singur liber pe saptamana, mi s-a zis ca nu voi avea liber in prima saptamana motivul fiind ca m-am intors din concediu. E normal asa ceva?

19 răspunsuri:
| Viorelaa26 a răspuns:

M-am intors*

| Dyalema a răspuns:

Păi să o luăm în ordine. Câte ore muncești pe săptămână?

| margota a răspuns:

Nu e prea normal! Concediul nu are legătura, este un drept al tău! S-au gândit ei ca ești odihnita probabil după concediu și de asta profita! Patronii ăștia.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Dyalema):

In prima saptamana la schimbul 1 lucrez 48 de ore. 6 zile pe saptamana si un liber. la schimbul 2 lucrez 54 de ore.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru margota):

Normal e dreptul meu, eu muncesc in acea saptamana deci am dreptul la liber. Dar nu vrea sa mi se ofere.

| Dyalema a răspuns (pentru Viorelaa26):

Cunosc situația... Așa am lucrat și eu ani de zile. 1 zi liberă la 2 săptămâni pe salariul minim. Însă! Salariul minim se acordă la un program săptămânal de 40 de ore. Restul orelor îți sunt plătite ca ore suplimentare? Adică dublu?

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Dyalema):

Nu

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Dyalema):

Am avut concediu cuprizand si o zi din prima saptamana fiind luni. Abia de marti m-am intors la munca. dar nu vad ce legatura are asta.

| romeo78 a răspuns:

Da, e normal. Probabil trebuie o egalizare a orelor de lucru.
Ați citit nota de concediu?
Când vi s-a aprobat, zilele de concediu.
Se fac reglări, pentru că se consideră 1 sau 1 zi jumătate pentru fiecare lună lucrată la concediu.
Și undeva în calculele făcute pentru concediu nu aveți o zi de lucru pe care o recuperați.
Dar, de curiozitate, nu întrebați direct la firmă și întrebați aici? De ce?

| Viorelaa26 a răspuns (pentru romeo78):

Am vrut ai alte pareri. Aici primesti doar raspunsuri in favoarea lor ca altfel vezi usa.

| Dyalema a răspuns (pentru Viorelaa26):

Eram sigura. Atunci este clar că șeful tău te exploatează și ceea ce face el se numește infracțiune. Ar trebui să te plătească pentru orele suplimentare, să le treacă în cartea de muncă sau să îți crească salariul. Ceea ce face, că îți refuză duminica liberă că vezi Doamne ai venit odihnita din concediu este o prostie. Mai bine îți dai demisia și îți cauți un loc de muncă unde să lucrezi doar 5 zile pe săptămână. Eu am făcut asta după mulți ani de lucrat ca tine și atâta de mult mi-a plăcut schimbarea! Luam mai mulți bani că lucram 5 zile pe săptămână decât la magazin cu 28 de zile lucrate pe lună. Mai mergeam și sâmbăta și eram plătită dublu. La o fabrică, muncitor necalificat.

| Dyalema a răspuns (pentru romeo78):

Păi ea oricum nu este plătită pentru toate orele pe care le muncește, deci... Dacă adună toate orele muncite fără plată până acum ar trebui să mai ia câteva luni de concediu cu plată

| Dyalema a răspuns (pentru Viorelaa26):

Integri ce zic, nu? Patronii de magazine vor să le lucrezi cât mai mult pe bani puțini, să ia marfa din magazin și să ți-o inpute ție la inventar. Orice, doar să nu fie ei dezavantajați. De curiozitate, în ce județ lucrezi?

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Dyalema):

Adevarat din pacate.

| Dyalema a răspuns (pentru Viorelaa26):

În locul tău i-aș spune că mă duc dacă mă plătește în plus. Dacă zice că nu, aș rămâne acasă și mi-aș căuta alt loc de muncă.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este ok.
Concediul nu are legatura cu zilele de odihna, sau sarbatori legale.
Este un abuz care ar trebui semnalat la ITM.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, ce fel de concediu, era concediu medical acel mic concediu de care spui? Daca era medical, aduci de la medicul de familie concediul îl dai sefului si tu i ti poti lua alt concediu de odihnă fara probleme.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut cateva zile concediu de odihna iar restul concediu fara plata cateva zile. Iar cand m-am intors la munca m-am trezit ca in saptamana respectiva nu am dreptul ziua mea libera de odihna.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Dyalema):

Tulcea