| Roxana1728mw a întrebat:

Buna ziua. Sunt clasa a 11 a, pe un profil uman. Si mi-as dori sa studiez la University of Groningen, in Olanda. Dar din cate am inteles una dintre conditiile adimiterii este sa fii la un profil real. Exista vreo metoda prin care sa aplic, fara sa fiu nevoita sa ma transfer. Am inteles ceva de un examen care ar putea sa echivaleze. Stiti ceva? Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde la care din facultati mergi.

https://www.rug.nl/......-procedure

| Roxana1728mw explică (pentru Wr3nch):

University of Groningen, medicina

| Violleta2022 a răspuns:

Cat de bine cunosti olandeza sau engelza?
Ca studiile se fac intr-o limba straina si banuiesc ca stii una foarte bine, daca vrei sa studiezi acolo.
Pentru studiile in limba engleza se perecepe o extra-taxa, asa cum face si Romania pentru cei care vor sa studieze in lb engleza, asta peste cei 20-30.000 euro care sunt taxele anuale de studiu.
Ai parinti bogati, care pot platii anual suma aceea peste care trebuie sa mai adauge banii de cazare, mancare, telefon, internet, haine samd, la preturile europei?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles despre ce echivalare vorbesti... ca nu exista asa ceva pe pamant, sa echivalezi 11 clase de liceu din Romania cu o facultate de medicina din Olanda!

| Roxana1728mw explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca ați înțeles întrebarea. De vreme ce am zis ca vreau sa merg la acea facultate bănuiesc ca am și banii necesari. Eu ma refeream la faptul ca facultatea respectiva accepta doar copii de la profil real iar eu înțelesesem de la o fata (nu știe numele examenului) ca exista un examen care poate demonstra ca ai cunoștințe in matematica etc. (Ce se preda la profilul real) și voiam sa stiu dacă exista acest examen și cum se numește.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roxana1728mw):

Nu are imporanta ce profil ai avut la liceu, fiindca examenul de admitere se da din: biologie, chimie, fizica si anatomie pe care le poti invata singura acasa sau facand pregatire cu profesori univeristari.
Evident examenele sunt in engleza sau in olandeza, asdar una din cele doua limbi trebuie sa le stii la perfectie, ca sa poti sustine examenul de admitere la facultate.

| Roxana1728mw explică (pentru Violleta2022):

Total gresit ce ziceti dumneavoastra. Pe site ul facultatii scrie clar ca trebuie sa urmezi un profil real, admiterea se da doar din biologie, iar ultimii 3 ani de facultate se fac in olandeza. Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra oricum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roxana1728mw):

Imi pare rau, nu stiu olandeza, dar daca este ceva in engleza, trimite-mi si citesc.

| doctorandus a răspuns:

Raspuns cam tarziu, dar: in Olanda, daca ai implinit 21 ani, poti da examen de admitere la facultate si nu te intreaba nimeni de nicio diploma. Nici macar daca ai fost inscrisa la liceu.