| cristinamiv70 a întrebat:

Bună ziua! Sunt elevă în clasa a 12-a în Germania. Vreau să mă fac tehnician dentar. Aici în Germania nu este nevoie de liceu pentru a deveni tehnician dentar. 9/10 clase sunt de ajuns pentru că se face o școală de 3 ani jumătate unde se face și practică și teorie. Întrebarea mea este, dacă fac școala de tehnician dentar aici în Germania fără liceu (m-aș lăsa de liceu pentru că este o pierdere de timp aici în Germania) aș putea să mă angajez în România ca tehnician dentar după ce am absolvit școala aici? Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Da, daca diploma germana e recunoscuta de Ministerul educatiei de la noi si iti fac echivalarea.

Vezi aici, la preuniversitare/profesionale ai acolo si un link cu telefoanele unde trebuie sa suni:
https://www.edu.ro/recunoastere-echivalare-diplome

| relian a răspuns:

Eu nu cred ca in Germania faci ce spui cu 8 clase sau 10. Asta asa crezi tu, nu realitatea de acolo.
Nu trebuie doafr sa ai diploma sa te angajezi undeva, trebuie sa stii sa faci ceva.
Asa poti sa ai 11 diplome, daca nu stii sa afci nimic, cand te vad cei care te angajeaza la fel de rapid si scapa de tine.
Asa ca pune accent pe ce stii sa faci, nu pe diplome.

| Cipi1212 a răspuns:

In Romania nu. Ai nevoie de facultate in România.

| cristinamiv70 explică (pentru relian):

Ba așa este. Căutați pe internet "Ausbildung".