| ___zsuN a întrebat:

Bună ziua! Toata viata mi-am dorit sa fac și eu o facultate dar soarta a vrut sa nu ajung sa fac deoarece nu am reușit sa iau bacul (din cauza matematicii pe care nu o înțelegeam de la școala, de la acea profesoara... ai mei părinți nu au avut resurse financiare pentru meditații și pentru 1, 15 pct sa ți se năruie viata), Îmi doresc sa fac și eu o facultate fără bac, chiar dacă mi-as dori sa iau și bacul, dar nu stiu cum as proceda acum, ca e cam târziu pentru mine. As vrea sa fac ceva și pentru viata mea sa fie mai buna! Va mulțumesc din suflet pentru sfaturi și informații!

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, daca ai implinit 21 ani in Olanda la facultate se intra pe baza de examen. Nu te intreaba de nicio diploma, nici macar daca ai fost inscris la liceu.

| ___zsuN explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc! Totuși în România nu cred ca este la fel.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu exista nici o facultate in care sa fii admis daca n-ai diploma de bacalaureat, este o conditie obligatorie pentru a candida la admitere.

| mihai69 a răspuns:

Nu doar matematica e o problemă pentru tine...

| ___zsuN explică (pentru mihai69):

Ce ușor este sa jignești. Chiar nu își avea rostul comentariul tău.

| Sjhxjcks a răspuns:

Ti-as fi recomandat sa mergi la un profil la care nu dai bacul la matematică! Puteai alege un profil de stiinte ale naturii, deoarece dai bacul la romana istorie și la alegere dintre geogra, filozofie, logica, psihologie etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine fa-ti o postliceala de meserii, ca sa realizezi si tu ceva in viata, daca Bac-ul u l-ai luat si la facultate nu poti intra.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Eu cred ca mai ai o sansa la Colegii, nu la facultati, sunt ceva precum facultatile dar sunt cu o treapta mai jos de facultate si trebuie sa te duelezi pe locuri pentru ca bacul nu conteaza da conteaza mediile tale din liceu trebuie sa le dai foaia matricola, dar la colegiu va trebui sa platesti o taxa anuala (asta daca nu esti orfan sau ceva, te uiti in regulament). La final vei avea o diploma superioara, sub facultate, dar tot vei avea

Universitatea Tehnică de Construcții București - Colegiul de Studii Terțiare Nonuniversitare UTCB - detalii aici

Universitatea „Spiru Haret" București - Colegiul Universitar „Spiru Haret" - detalii aici

Universtatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului - Colegiul de Învăţământ Terțiar
Nonuniversitar USAMVBT - detalii aici

Universitatea din Piteși - Colegiul UPIT - detalii aici
Universitatea „Eftimie Murgu" - Colegiul Terțiar Nonuniversitar „Eftimie Murgu" Reşiţa - detalii aici

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca - Colegiul Terțiar Nonuniversitar USAMVCN - detalii aici

Universitatea „Ovidius" din Constanţa - Colegiul Universității Ovidius - detalii aici

Universitatea Danubius Galaţi - Colegiul Danubius - detalii aici

Universitatea din Petroșani - Colegiul pentru Învățământul Terțiar Nonuniversitar UPET - detalii aici