Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU și duminica plăcută in continuare sa aveți! Mama mea, profesor de franceza in România ar dori sa plece in Franța sa profeseze acolo meseria de profesor, ceva site-uri de recrutare sau site-uri unde poate aplica ca profesor știe cineva? Mulțumesc! Orice informație ar fi de mare ajutor.

6 răspunsuri:
| Alexhere4help a răspuns:

Jooble e international din cate stiu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ei nu cred ca o mai angajeaza ca sigur numai are 18 ani nu este incepatoare, ea sigur a lucrat in Romania ca profesoara si acum nu i mai ajunge salariul sau pensia si vrea sa continue in Franta, ce varsta are dinsa? Mult succes. Dar cel mai bine este daca mai are cîtiva ani pana la pensie sa stea aici ca risca sa ramina fara pensie după o viata de munca, este foarte greu acum sa plece in strainatate, in general cine angajeaza profesori vor tineri absolventi de facultate ca sa i formeze, ei nu se incurcă cu pensionari.

| MariusIonut2911 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mama nu e nici pensionara și nici nu iasă prea curând la pensie. Are 45 de ani!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MariusIonut2911):

Am inteles, este tînără mama ta, dar din ce cauza numai vrea sa stea aici in Romania unde are un serviciu bun, acum la 45 de ani o sa-i fie foarte greu sa gaseasca un loc de munca in Franta.

| MariusIonut2911 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă avea un serviciu bun nu decidea sa plece, nimeni nu pleacă de plăcere, pleacă de nevoie și de lipsa de bani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MariusIonut2911):

Da, dar poate risca enorm, aici macar are un serviciu, dar in Franta cine i va da serviciu? Ca sa plece in Franta pe timpul acesta cand ăia fac greve ca nu le ajung banii, trebuie ca mama ta sa aiba in Franta colegi care sa o ajute ca atunci cand ea aterizeaza in Franta, maine o angajeaza, are ea asa ceva? Sau dă pasarea din mînă adica un serviciu bun aici asa cum este de bine de rau are un salariu o paine, pe cioara de pe gard? Adica pe o iluzie care ajunsa in Franta face foamea, la varsta ei 45 de ani este un risc enorm, putea sa riste daca era ne casatorita si nu avea copii, era treaba ei mergea in Franta si vedea ea cum se descurca, dar asa are o varsta, organismul uman după 40 de ani incepe sa scîrțîie adica apar boli si pobleme sinumai esti ca la 20 de ani. Ea trebuie sa se gindeasca bine ce face, tu sigur ai nevoie de mama ta nu ai ajuns la 18 ani si nu te poti descurca singura, tatal tau ce spune este el de acord sa plece mama ta in Franta? Merge si el cu ea? Tu ce varsta ai mai ai frati?