| mnXh a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa dau la medicină si nu stiu ce facultate sa aleg UMF Cluj sau UMF București. Eu vreau mai mult sa dau la UMF Cluj, fiindca din cate am auzit este cea mai buna, plus ca orasul este fantastic datorita arhitecturii si multiculturalitatii. Mai mult, UMF Cluj au un campus foarte misto. Insa, vreau sa fiu aproape de familia mea, de ex fac 14 ore cu trenul pana la Cluj si 2 ore pana la București (familia e cel mai imp lucru pentru mine). Mai mult, am auzit ca lucrurile pe la UMF București s-au cam stricat in ultima perioada. Vreau sa stiu, daca chiar este asa de rau la București sau daca merita sacrificiul de a nu ma vedea prea des cu familia mea pentru a studia la UMF Cluj?

Răspuns Câştigător
| Ava1231 a răspuns:

Eu sunt la umf cluj
Daca ar fi sa dau admiterea a doua oara n as mai da aici veci.
Mie personal nu-mi place orasul, nu e pe gustul meu. Initial credeam ca imi va placea ca era laudat de toata lumea dar uite ca mie nu mi-a placut. Acum daca tu ai fost si esti sigura ca iti place, e ok.
Nu e cea mai buna facultate. Cea mai buna facultate e cea unde inveti tu, unde studiezi tu. Adica la orice facultate poti invata. Profii sunt asa si asa. unii se comporta frumos, altii isi bat joc. Am avut ceva profesori dezinteresați ..mai ales la antomie.si pe langa ca au fost dezinteresati isi bat joc de studenți.(ne a obligat sa venim îmbrăcate la examen in fusta si tocuri pe principiul ca "cum mergeti in club imbracate, asa sa veniți si la mine la examen", ca in final sa ma si pice) si lista poate continua... la unele examene am.trecut fara sa stiu nimic sincer(erau grila-asta poate fi un avantaj daca vrei) sa poate fi dezavantaj(ca practic termini anul si nu stii nimic==》deci nu se poate numi facultate buna).
Campusul depinde. In primul an am stat in hasdeu si nu mi-a placut deloc..camine cu bai pe hol, mizerie la bai, o caldura insuportabila in camere si iarna si vara, 4 in camera..in anul 2 am stat in alt campus si a fost ceva mai ok...
Depinde.
Eu daca as da timpul inapoi as alege sa fie cat mai aproape de casa. De exemplu fac 5 ore cu masina pana acasa ceea ce mi se pare mult. Intr un an de zile am fost de 4 ori acasa(in vacante si de 1 dec)...
Si multi probabil iti vor spune sa alegi cat mai aproape de casa.
Si un lucru foarte important de care sa tii neaparat cont: sa mergi undeva unde ai prieteni deja. Eu in anul 1 nu aveam prietenii la cluj si m-am simtit foarte singura, a fost oribil. La medicina nu e asa usor sa iti faci prieteni ca majoritatea sunt ft inchisi.

1 răspuns:
| mnXh explică (pentru Ava1231):

Mulțumesc foarte mult! Chiar nu am vazut imaginea asta a UMF Cluj, adica pe social media este promovata numai partea buna a acestuia. In schimb la București este prezentat cu bune si cu rele. Cred ca o sa iau in calcul mai mult UMFCD. Dar din cate stii tu sunt diferențe mari intre universitatilea astea doua?