| Marck94 a întrebat:

Bunaaaa. Care sunt cele mai usoare meserii si banoase? Gen hair-stylist?

13 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Orice meserie poate fi usoara atata timp cat iti si place

| Yurisa a răspuns:

Bani nu se fac usor, lenesule, doar daca furi laughing
Ca hair-stylist nu primesti asa de multi bani daca nu ai firma proprie, sau daca nu ai o anumota vechime, sau daca nu au incredere clientii in tine

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Vlogger

| Justme1997 a răspuns:

Cam girl

| sabinn21 a răspuns:

Un medic roman castiga anual mai putin decat o coafeza din SUA Cei mai bine platiti sunt chirurgii. In America, ei cistiga in medie peste 180 de mii de dolari pe an. Sint urmati de anestezisti, carora le revin, anual, aproximativ 175 de mii de dolari, si de ginecologi. Pe locul 4, chirurgii care fac operatii maxilo-faciale. Acestia primesc un pic sub 170 de mii de dolari, cu 15 mii de dolari mai mult decat medicii internisti, care trateaza nechirurgical organele interne.

Pe locul 6, tehnicienii dentari. Ei cistiga anual in jur de 157 de mii de dolari. Pe 7, medicii ortodontisti, care primesc 153 de mii de dolari, iar pe 8, psihiatrii, cu 151 de mii de dolari. Clasamentul este spart de reprezentantii unei alte profesii. Este vorba de directorii executivi. Ei cistiga in medie aproape 141 de mii de dolari, un pic mai mult decat locul 10, pe care se claseaza tot halatele albe, mai exact pediatrii. Printre reprezentantii altor specialitati decat cele medicale se mai numara: pilotii, pe locul 13, cu 134 de mii de dolari pe an, avocatii, pe 16, cu aproximativ 110 mii de dolari, si inginerii, pe 17, cu 104 mii. Pe ultimele pozitii in top 20 se afla controlorii de trafic aerian, specialistii IT si specialistii in marketing, cu 100 de mii de dolari.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Marck94):

Pai da, dar stii, depinde de noroc acum laughing nu prea sunt meserii usoare si banoase. Fa-te camatar laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Politician parlamentar.
Poti dormi sau chiar lipsi cand vrei, iti votezi salarul, ti se deconteaza tot (locuinta, masina cu sofer, plecari in strainatate etc.), ai la dispozitie secretara, mergi la lucru cand vrei etc. etc.
Singura "munca" este sa-ti ridici mana cand trebuie sa votezi.

| Uvox a răspuns:

Pește.
big grin

| alex15ccc a răspuns:

Sa nu cumva sa faci o facultate, doamne fereste...

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns:

De ce cauți meserii ușoare și bănoase? Ce înseamnă meserie ușoară?
Serviciul meu este ușor decât ospătarul (deși este stresant, foarte stresant, lucrez în ture de zi sau noapte) pentru că aceasta am învățat să fac. Mi se pare greu să îmi schimb traseul. Deci dacă vrei ceva care să fie bănos, mergi în domeniul aeronautic.
Poate pentru tine va fi foarte greu să lucrezi astfel, dar îți este ușor să faci ceva dacă îl cunoști.
Cât de bănoasă trebuie să fie această meserie?
2500 EUR / lună? Dacă da, mergi în domeniul aeronautic.
1000 EUR / lună? Mergi în Programare.
700 EUR / lună? Profesor școli gimnaziale și liceu.
500 EUR / lună? Economist, operator bancă
250 EUR / lună? Măturător, casier, vânzător.
50 - 100 EUR / lună? Ajută câteva vecine la curățenie, cumpărături contra cost.
De ce vor tinerii din ziua de astăzi care termină sau nu liceul cu Examenul Maturității luat sau nu să câștige mulți bani fără studii și fără experiență?
Este adevărat că eu am avut primul salariu de 2100 EUR / lună, dar am studiat 4 ani la Institutul Tehnologic și am luat certificatul după 7 luni de învățare, însă, dacă vei ajunge aici îți vei da seama că este posibil să nu îți ajungă, văzându-te cu mulți bani. Lunar, fac bugetul personal, de la începutul lunii blochez 6.000, iar la final mai rămân cu 2.000. Deci economisesc lunar 8.000.

Meserii ușoare și bănoase?
Poți să te angajezi casier la magazinele de lânga casa ta, sau să îți ajuți vecinii (astfel eu câștig lunar în media 1.000).
Definește ceea ce înseamna pentru tine ușor și bănos, și am să-ți spun meseriile.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, Marck,

Eu am găsit informații despre meserii bănoase aici: https://cariera.ejobs.ro/meserii-bine-platite
Sper să-ți fie de ajutor!