| LiimeXdx a întrebat:

C-am ce trebuie sa inveti daca vrei sa fi judecator?
C-am ce trebuie sa inveti daca vrei sa fi notar?
C-am cu cat e platit notarul?
Funda+vot+cerere de prietenie+felicitare!
Va rog am nevoie urgent! sad

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Pentru cele două profesii trebuie să ştii să scrii foarte corect, în primul rând.

Ai nevoie de cunoştinţe în domeniul Istoriei, Limbii Române, Psihologiei, Legislaţiei şi guvernării, Managementului.

Tipurile de deprinderi sunt următoarele:
1. Deprinderi folosite în învăţare
2. Deprinderi de rezolvare de probleme
3. Deprinderi tehnice

Aptitudinile necesare sunt următoarele:
1. Aptitudinea generală de învăţare
2. Aptitudinea verbală
3. Aptitudinea numerică
4. Aptitudinea spaţială
5. Aptitudinea de percepţie a formei
6. Abilităţi funcţionăreşti
7. Rapiditatea în reacţii
8. Capacitatea decizională

Sursele satisfacţiei profesionale sunt:
1. Independenţa în muncă
2. Realizare personală
3. Promovare
4. Recunoaştere

Aşadar trebuie să fii admisă la liceu la un profil "Filologie" sau "Ştiinţe Sociale" deoarece acolo se va pune accent pe materiile care îţi vor trebui, apoi trebuie să urmezi Facultatea de Drept, Institutul de Magistratură.

Mult succes!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ambele trebuie sa faci liceul, sa obtii diploma de bacalaureat, sa faci o facultate de drept, sa obtii diploma de licenta.
Apoi pentru judecator trebuie sa reusesti la INM, sa faci 2 ani, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci 2 ani stagiu si sa reusesti la examenul de definitivat.
Pentru notar trebuie sa reusesti la examenul de admitere in stagiatura, sa gasesti un notar public pe langa care faci un stagiu de 2 ani si apoi sa reusesti la examenul de definitivat.
Notarul public nu este angajat, asa ca are venitul net pe care il obtine singur din exercitarea profesiei.

| GabyB94 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii limba romana.

| BlackWings a răspuns:

Sa inveti "s-a" scrii.

| LiimeXdx explică (pentru GabyB94):

Eram grabit! Nu m-am gandit cum scriu.Trebuia doar sa scriu!

| LiimeXdx explică (pentru BlackWings):

Eram grabita si acum sunt, nu m-am gandit cum scriu, trebuie doar sa scriu!

| LiimeXdx explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc.Si eram foarte grabita de accea am gresit.