| Userr82892 a întrebat:

Ca să fii Medic Militar, trebuie să faci liceul militar (e bine sa-l faci?), sau trebuie un liceu normal și profil Științe ale naturii? Ce studii? Considerați ca e o meserie bună?

11 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Nu-ti trebuie liceu militar. Trebuie sa intri la facultatea de medicina, sectia militara. Cauta pe net despre admiterea la mdicina militara.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu liceul NU poti sa ajungi niciodata medic!

Nu are importanta ce profil de liceu faci, fiindca dupa terminarae liceului trebuie sa dai admitere la Facultatea de Medicina si daca intri faci 6 ani in facultate si 4 ani de rezidentiat, ca sa ajungi MEDIC.

| darrio2007 a răspuns:

Facultatea de Medicină te face medic, nu liceul.

| bookofknowledge a răspuns:

Nu prea stiu, uitate la asta: https://institutul-medico-militar.mapn.ro/, citeste asta, nu prea ai treaba cu UMF, poate daca intri ai face cursuri si acolo(subliniez si).

| Hakimi a răspuns:

Facultatea de medicina dupa ce termini liceul

| bookofknowledge a răspuns (pentru Hakimi):

Nu chiar, nu e specializare la medicina pentru medic militar.
https://institutul-medico-militar.mapn.ro/
,spune ce e nevoie pentru a fi medic militar:
" Formarea medicilor militari începe din momentul admiterii în Institutul Medico-Militar, candidații provenind din colegii militare și licee civile. După absolvirea a 6 ani de studiu pentru specializările medicină, medicină dentară și respectiv 5 ani pentru farmacie, viitorii medici militari trebuie să susțină examenul de licență. Absolvenții Institutului Medico-Militar pot concura la examenul de rezidențiat pe locurile scoase la concurs de Direcția Medicală a Ministerului Apărării Naționale pentru diferite specialități, în concordanță cu nevoile sistemului medico-militar.

Pe parcursul școlarizării studenților, aceștia vor urma integral cursurile Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila" București și ale Universității de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș. Concomitent ei vor urma și cursurile prevăzute în planul de învățământ pentru modulul de pregătire medico-militară din Institutul Medico-Militar."

Nu am idee daca e obligatoriu sa faca liceu militar deoarece nu scrie, dar nu poate fi medic militar, fara sa mearga la acel institut, la facultatea de medicina e medic, si nu are treaba cu armata

| Hakimi a răspuns (pentru bookofknowledge):

Credeam ca trebuie facultatea de medicina, oricum mersi ca mi ai atras atentia

| bookofknowledge a răspuns (pentru Hakimi):

Ei fac studii la medicina, conform institutului, dar ei se inscriu la institut, si se impart intre medicina si armata(institut si facultatea de medicina, deci o sa mearga si acolo, fie ca vrea orice alt medic fie ca vrea militar), deci nu ai gresit ca ai crezut ca se invata la medicina dar nu acolo vor merge sa dea admiterea, si o sa dea la unele locuri scoase la rezi, cum e medicina de familie(dau si ei la rezi), dar ei au si rang deoarece e institut militar.

| Hakimi a răspuns (pentru bookofknowledge):

Inteleg, unii au mai pus astfel de intrebari si ziceau altii ca trebuie sa mearga sa faca academia militara

| bookofknowledge a răspuns (pentru Hakimi):

Cred ca tot la institut se refereau, deoarece daca caut pe net academia militara si medicina imi da institutul. Dar cine stie? Nu putem stii daca la asta s au gandit, sau doar ca e scoala militara(academia militara), si de acolo poate se imparte si nu au cautat institutul.

| Eireann a răspuns:

Nu conteaza liceul. Sunt 2 Universitati de medicina in tara care au sectie de medicina militara: Carol Davila din Bucuresti si cea din Targu Mures. Se da admitere ca pentru orice facultate de medicina dar se dau si probele fizice specifice pentru armata. In timpul facultatii fac si partra de instruire militara - sunt cazati in cazarma, fac instructii, etc.