| anonim_4396 a întrebat:

Ca să fii un fotograf bun și să poți trăi în România din această ocupație este nevoie neapărat de niște cursuri în domeniu sau sunt suficiente talentul și pasiunea pentru fotografie?

28 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Din artă în România nu se poate trăi. Trebuie să ai un alt venit stabil, eventual un sponsor pentru expoziții externe.
Da, este nevoie de ajutorul unor specialiști în domeniu artei fotografice, talent, pasiune.
Dar, cel mai important lucru este tehnica de lucru.
Aparatele fotografice de calitate superioară, cred, că pot ajunge la valoarea unei Dacia Duster, cel mai scump.

| Wr3nch a răspuns:

Sunt suficente talentul, pasiunea si un PFA.

| AlinMrs a răspuns:

Marketing si vanzari. Daca le ai pe astea 2 poti face bani si in somn. Bafta

| mihai69 a răspuns:

E nevoie și de studiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am un prieten fotograf, se duce pe la nunți, majorate, baluri și câștigă destul de bine. Contează foarte mult portofoliul, lumea nu-ți cere diplomă, vrea să vadă cât de bun ești. Dacă ai și aparatură necesară, atunci nu văd de ce nu ar ieși bani.

Plus de asta, sunt mulți tineri care în perioada asta vor poze, și mulți dintre ei sunt foarte nesiguri pe ei. Deci au nevoie de un fotograf bun, care să-i îndrume (în special pe cei bobocei, care stau gheboși în poze) laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Bani, pasiune și relații laughing.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si doar din alea inveti sa combini timpul de expunere cu deschiderea diafragmei? Sau din alea inveti sa faci poze la obiecte in miscare?

Cine spune ca alea sunt suficiente, e COMPLET PARALEL (sau un fotograf pasionat de 2 bani).

| Cosmin86 a răspuns (pentru romeo78):

Din fotografie se traieste bine, un fotograf bun ia si 2000 de euro la o singura nunta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu ai nevoie de asa multe relatii, cererea e foarte mare in ziua de azi, la cate evenimente sunt (exceptand perioada asta de corona).

Stiu fotografi care cer 1500-2000 de euro/nunta si au deja aproape tot anul programat in avans.

| Wr3nch a răspuns (pentru Cosmin86):

Boss is tutoriale pe o mie de platforme, toate gratis. Hai sa fim seriosi, doar nu o sa butoneze apartul pana face poze si atatlaughing Nu vad de ce ai da bani pentru ''lectii'' pe care le gasesti moca.

| ioan452 a răspuns:

Nu este nevoie neaparat de cursuri, trebuie sa ai talent și sa îți placa. Și un var de al meu este fotograf și merge la nunți, botezuri, majorate și nu are nicio diploma. Are talent la asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără un curs profesionist sunt șanse mici. Fotografia este un apanaj artistic azi mai mult decât un debușeu profesional.

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca ai nevoie de relatii pentru un gen de impresariat.

| JicaContra a răspuns:

Ai nevoie de marketing (cat de mult piata isi doreste asa ceva) si reclama (ca sa gasesti clienti)
dar, da, am inteles ca se poate trai destul de bine!

| numA a răspuns:

E de ajuns pasiunea și talentul. Nu uita de muncă, care este cel mai important aspect. Dacă ai și imaginație poți transforma asta într-o sursă de venit frumușică

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trebuie doar un aparat de fotografiat (bun), si cont pe un site ca shutterstock e indeajuns.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wr3nch):

Pentru ca "lectiile" au si o parte practica. Gen workshop de portret (ca exemplu) in parc, cu lumina naturala, apoi cu lumina redusa (cand apune soarele, etc.).

Si alte workshop-uri practice. Pe astea nu le pot inlocui tutorialele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Altu complet pe langa... da, doar atat iti trebuie daca esti un fotograf DE DOI BANI, cum sunt 50% din cei din Ro.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioan452):

Adica varul tau e un ratat, nu? Ca 50% din fotografii din ro.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie combinate toate trei: talentul si pasiunea in primul rand, apoi si niscavai cursuri.

| ioan452 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ratat esti tu. Toti clienții care i-a avut varul meu au fost multumiți și l-au recomandat și la alții, și in fiecare săptămâna are un eveniment nou. Și uite ca nu are o mizerie de diploma. Voi ăștia comentați Numa așa sa va aflați in treaba.

Cursurile nu strică pentru că întâlneşti alţi pasionaţi şi înveţi lucruri de la ei, ai cu cine să comunici despre pasiunea respectivă, cu cine să împărtăşeşti ideile etc. Dar nu sunt obligatorii.
Nici talentul şi pasiunea pentru fotografie nu sunt suficiente.
Trebuie să ştii să îţi vinzi serviciile şi să ai ceva diferit de restul. Să ai răspunsul la întrebarea: "De ce ar apela clientul la mine şi nu la altcineva?" pentru că bănuiesc că e saturată piaţa.

| romeo78 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbiți în cunoștință de cauză sau că așa ați auzit? Eu știu că există firme de organizare evenimente, care au propriu lor studio audio, video și foto, cu care colaborează.
Iar, a spune că trăiești doar din nunți, asta era până anul trecut.
Anul acesta oare câte evenimente au fost anulate și reprogramate la anul?
Iar, nunțile, sunt de obicei din mai, până la postul Crăciunului.
Restul anului din ce trăiești?

| aditimus a răspuns (pentru romeo78):

Corect

| Cosmin86 a răspuns (pentru romeo78):

Am dat doar un exemplu, fotograful nostru ne-a luat 1500 euro la nunta (bine, era si o sedinta foto trash the dress la munte inclusa).

Spre exemplu, si pe ei ii stiu personal (pe fotograf, Mircea Avarvari):
https://imaginivii.ro/

Si ei cer cam 6000-7000 de ron la o nunta, fotograf + videograf.

Dar sunt altii mult mai scumpi.

Am zis nuntile ca exemplu, ca sunt cele mai scumpe, ca mai sunt: botezuri, sedinte foto de studio (cuplu, portret, etc.), sedinte foto corporate, etc.

p.s.: tot ce-am zis este scos din contextul pandemiei, acum nu mai stiu exact care e situatia, ca de 3 ani am scapat de grijile unei nunti si pana la botez mai e big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioan452):

"pe care", taran analfabet. Doar idiotii spun "clientii care i-a avut".

Are clienti la fel de ratati ca si el, care nu stiu pe ce sa dea banii. Norocul lui ca Romania e plina de prosti (probabil si aia scriu ca tine).

| ioan452 a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite unde era autocorectorul..., eu mi-am spus punctul de vedere, nu am început sa te jignesc pe tine sau rudele tale roman frustrat și *** ce esti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ioan452):

Si daca ai incerca sa ne jignesti, nu ai reusi, pentru ca nu ai fi capabil sa sacrii o singura injuratura corect.
Taran analfabet...