| avioanpopa a întrebat:

Ca sa te angajezi la SRI trebuie/ar fi de preferat sa termini un liceu militar?

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Pentru a te angaja la SRI va trebui să dai admitere iar mai apoi să fi absolvit facultatea lor. Nu este neapărat să fii absolvent de liceu militar.
. Pe de altă parte, SRI nu poate angaja anual toți absolvenții facultății lor. Mulți absolvenți nu se vor regăsi angajați în SRI, ci vor fi redistribuiți către MAI sau ANAF.

7 răspunsuri:
| avioanpopa explică (pentru hacktek):

Multumesc,dar imi poti spune daca ai vreun avantaj daca esti absolventul unui liceu militar?

| hacktek a răspuns (pentru avioanpopa):

Nu ai nici un avantaj. Singurul avantaj este că în liceele militare chiar se face carte, se face performanță.

| gigite a răspuns:

Sa te angajezi la SRI trebuie/ar fi de preferat sa ai/termini un liceu si poate/ fi militar, dar a doua conditie, e sa pe "cineva", sa ai o ruda apropiata in sistem.

| hacktek a răspuns (pentru gigite):

Nu este adevărat. Este un concurs dur, dar dacă treci examenele nu trebuie să ai pe nimeni în sistem. La SRI se caută și se cere doar performanță.
Dacă ulterior vrei să avansezi în carieră, într-adevăr a avea pe cineva în sistem este un avantaj.

| gigite a răspuns (pentru hacktek):

Multumesc, macar in partea a doua, este corecta afirmatia mea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul", abreviat ANIMV, este unitatea de învățământ superior militar a SRI și are ca obiectiv formarea ofițerilor de informații, atât pentru Serviciului Român de Informații, cât și pentru celelalte instituții cu atribuții în domeniul siguranței naționale: MApN (DGIA), MAI (DGIPI, DOS), MJ (ANP).

| CodrutElian1990 a răspuns:

In SRI, la fel ca si in alte structuri militare sau militarizate, se pot angaja si din viata civila, in functie de specializarile necesare si care "nu sunt produse" in insttutiile de invatamant SRI sau mulitare.